V Zoo Brno dokončili přestavbu expozice ledních medvědů. Samice Cora se dočkala většího bazénu i vodopádu

Chov ledních medvědů v brněnské zoo patřil v posledních letech mezi největší atrakce, která lákala návštěvníky z celé republiky i ze zahraničí. Paradoxně právě výběh ledních medvědů však patřil mezi nejzanedbanější expozice. Nyní se samice Cora, která je v Brně od roku 2000 a odchovala zde již pět mláďat konečně dočkala většího a hlubšího bazénu a nově vybudovaného vodopádu.

„Nový hlubší i větší bazén bude znamenat větší svobodu a pohodlí nejen pro medvědici Coru. Díky rozšíření bazénu a novému zázemí splníme podmínky pro nového a chovatelsky cenného samce, se kterým by mohla přivést na svět mláďata. Chceme tak ve velmi úspěšném odchovu ledních medvědů v Brně. Po uhynutí samce Umcy je pro nás klíčové sehnat pro Coru vhodného partnera,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Celý projekt odstartoval zkušebními vrty přímo v expozici. Ukázalo se, že překonat nástrahy všudypřítomné skály nebude úplně jednoduché, ale nakonec se vše podařilo. Výsledkem je atraktivní vodní prvek, který poutá jak funkčností, tak vzhledem.

Výrazně větší expozice i bazén

Předchozí bazén disponoval zastavěnou plochou 50 m2. Nový je výrazně větší, jeho zastavěná plocha činí 135 m2. Má tvar nepravidelného pětiúhelníku o vnějších půdorysných rozměrech asi 16,5 x 10,2 metru, přičemž plocha vodní hladiny bazénu je 100 m2. Jeho objem je při hloubce až tři metry 200 m3. Plocha rekonstruovaných zpevněných ploch je zhruba 120 m2 a zahrnuje i vybudování nového vodopádu.

Původní plány počítaly se zvětšením na 100 m3, ale nakonec jsme se rozhodli tento objem ještě zdvojnásobit, aby měla lední medvědice Cora více možností, jak nový bazén a vodopád využívat. Výstavba všech prvků stála 12,6 milionu korun.

Po dobu rekonstrukce pobývala Cora v odstaveném výběhu, nyní už se může vrátit do expozice, na kterou byla zvyklá. Vzhledem k tomu, že je to “vodní živel“ a má vodu velmi ráda, brněnská zoo věří, že větší a hlubší bazén ocení.

Cora se narodila v listopadu 1998 a do Zoo Brno dorazila o dva roky později. Od té doby vychovala na Mniší hoře celkem pět medvíďat, které teď dělají radost návštěvníkům zoologických zahrad po celé Evropě.

Přečtěte si  Před dvaceti lety zasáhla jižní Moravu povodeň, škody šly do stovek milionů

Autor: red Zdroj a foto: Zoo Brno

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*