Vánoční trhy s kluzištěm i jarmarkem, plánuje Jihlava

Na Masarykově náměstí kolem morového sloupu se už montuje bednění kluziště.

Na Masarykově náměstí v Jihlavě už vzniká dřevěná konstrukce ledové plochy. Připravený je vánoční strom a nové ozdoby pro zdejší vánoční trhy. Vedení města už naplánovalo i jarmark.

Podle plánu radnice má být kluziště v provozu od 28. listopadu 2021 do 30. ledna 2022. Je ale pravděpodobné, že zkušební provoz s bruslaři se zahájí dřív. Adventní kulturní program je plánovaný na každý den od 16 do 19 hodin. Skladba účinkujících vychází ze spojení jednotlivých spolkových komunit a profesionálních divadelních a hudebních uskupení. Dále je připravena prezentace kovářského řemesla nebo filmové projekce pro jednotlivé večery.

„Na náměstí budou umístěny dezinfekční stojany a provoz kluziště i program se zřejmě bude podřizovat aktuální koronavirové situaci a vládním nařízením. Počítáme i s tím, že vpouštět na led se bude po kontrole bezinfekčnosti v počtech dle aktuálně platných nařízení,“ upřesnila jihlavská primátorka Karolína Koubová.

Jarmark nabídne vánoční zboží i občerstvení

Trhy by měly začít na 1. adventní neděli (28. listopadu 2021) a skončí 22. prosince. Zatím město počítá se zhruba 28 dřevěnými stánky v kruhu kolem kluziště, kde bude možné koupit zejména občerstvení v podobě horkých nápojů, klobás, bramboráků, trdelníků a vánočního cukroví. Trhovci by měli prodávat také vánoční sortiment jako jsou ponožky s vánočními motivy, věnce, ozdoby či svíce. Další vánoční sortiment pak bude v navazující části stánků, které budou stát podél obchodního domu Prior. Zde by mohlo být zhruba 25 dalších stánků. Na náměstí bude opět možné sehnat i vánoční stromky nebo jmelí.

“Vzhledem k opatřením budou mezi stánky dvoumetrové vzdálenosti a také dezinfekce u každého prodejce. V letošním roce bude stát mezi stánky rovněž pár dřevěných „krmelců”, tedy zařízení, pod které se lze schovat a konzumovat zakoupené občerstvení,” informoval tiskový mluvčí Radovan Daněk. Podle něj se také počítá se třemi gastro stánky, které nabídnou malý zážitkový festival chutí.

Jihlavské vánoční trhy v předcovidovém roce 2019

Strom rozsvítí bez davu přihlížejících

Vánoční strom pro Jihlavu věnoval soukromník ze své zahrady na rohu ulic Smrčenská a Mánesova. Nyní se řeší transport stromu s firmou, která má velký jeřáb a transportní plošinu. Jedná se o stříbrný smrk, tedy druh jehličnanu, který se nemůže převážet v mrazivém počasí kvůli hrozícímu polámání větví. Termín převozu na náměstí se tedy bude plánovat s ohledem na předpověď počasí.

Přečtěte si  Důl Frenštát bude do konce léta definitivně zasypán. Na místě vznikne "chytrá vesnice"

“Termín rozsvícení stromu město také nebude propagovat z důvodu vývoje epidemiologické situace a hrozícího srocování lidí na Masarykově náměstí,” vysvětlil Daněk. Záznam rozsvícení stromu chce město vysílat na webu a sociálních sítích města.

Strom by měl být letos skoro celý v novém vánočním hávu. Už v červnu nechalo město také repasovat většinu převěsů a samostatných světelných prvků na veřejné osvětlení. Měnily se například nesvítící žárovky a opravovaly světelné kabely u zvonků a vloček, které i letos ozdobí sloupy veřejného osvětlení. “Všechny světelné převěsy a vánoční prvky na sloupech se budou umisťovat jako každoročně v oblasti městské památkové rezervace a v okolních ulicích,” upřesnil tiskový mluvčí.

Počítá se s běžařským okruhem

Město ve spolupráci se spolkem Lyžařské Jihlavsko bude i letos opět zajišťovat údržbu lyžařského běžkařského okruhu. Tentokrát nebude u amfiteátru v lesoparku Heulos, ale ve volnočasovém areálu Český mlýn u řeky Jihlavy. Na ploše vedle pumptracku se začne vyrábět sníh ihned, jakmile začne mrznout.

„Sněhová děla jsou už v Českém mlýně připravena, okruh bude dlouhý až 1200 metrů. Může být ale i poloviční, záležet bude na sněhových podmínkách a možnostech rozvážet vyrobený technický sníh po areálu. Elektřina i čerpadla a sněhová děla jsou zajištěna,“ doplnil náměstek primátorky Petr Ryška.

Zdroj a foto: město Jihlava

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*