Vědci zkoumají proměny moravské krajiny podle starých obrazů. Chystají výstavy

Fráňa Šén Pohled na Olomouc obraz krajina
Fráňa Šén (František Schön) – Pohled na Olomouc

Proměny moravské krajiny studuje pomocí dobových krajinomaleb i fotografií skupina třinácti vědců ze tří institucí. Ve čtyřletém projektu, jehož výsledkem budou výstavy i samostatné internetové stránky, spojili síly vědci z Ústavu geoniky Akademie věd, Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví a z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Zájemci budou moct porovnat starou a novou krajinu

Výsledné internetové stránky vedle sebe postaví původní krajinomalbu nebo starou fotografii a nový snímek stejného místa pořízený ve shodném úhlu ze stejného místa. Obrazovou část doplní výklad o proměnách krajiny. Kromě snímků využívají vědci i staré mapy a floristická data.

“Kolekci tvoříme například ze sbírek místních a regionálních muzeí či obecních kronikářů. Fotograficky dokumentujeme aktuální stav krajiny a provádíme terénní průzkumy. Také z floristické literatury zpracováváme databázi. Naše řešení je unikátní v přístupu přírodovědné interpretace umění, které poslouží jako dokumentační materiál, který má potenciál zaujmout širší okruh veřejnosti,” uvedl Petr Halas z Ústavu geoniky AV.

Stanislav Lolek – Krajina s pocestným

Vědci už zpracovali 150 obrazů

Postup má posloužit jako netradiční forma studia změn krajiny, která je zároveň atraktivní pro veřejnost. Za rok 2019, v němž projekt začal, zpracovali vědci 150 obrazů.

“Nejzajímavější jsou samozřejmě obrazy s větším výsekem krajiny s více dominantami. Například na některých dílech Františka Richtera, kde je vidět část Pálavy, je dobře vidět velké změny, které se v krajině udály,” dodal Halas.

Králický Sněžník krajina

Chystají se výstavy

Autoři projektu připraví několik výstav, které vedle sebe postaví původní díla i současnou podobu vyobrazených míst. První by se měla uskutečnit už na konci letošního roku v Tišnově, kde autoři chtějí vystavit své fotografie s výkladem spolu s obrazy Josefa Jambora.

Zdroj: ČTK, foto: Galerie České spořitelny – Obrazy moravských a slezských spořitelen, Wikimedia Commons

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*