Národní pouť na Velehradě letos proběhne bez omezení. Hlavní mši odslouží rodák z Brna

Moravská národní pouť na Velehrad, oficiálně Dny lidí dobré vůle.

Moravská národní pouť na Velehrad letos nabídne bohatý program bez covidových omezení. Koná se 4. a 5. července u příležitosti svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, patronů Moravy. Hlavní mši bude celebrovat blízký spolupracovník papeže Františka původem z Brna.

Slavnost oficiálně nazvaná Dny lidí dobré vůle představuje největší náboženskou událost v celé republice. Pořadatelé očekávají účast okolo třiceti tisíc poutníků. Do posledních dvou ročníků zasáhla omezení v souvislosti s covidovou pandemií. Ta už letos nejsou vyžadována.

Návštěvníci se mohou těšit na pestrý program věnovaný rodinám s dětmi, výstavy, hudební vystoupení, sportovní vyžití i tvůrčí dílny. „V letošním roce jsou pozváni i váleční uprchlíci a téma Ukrajiny jsme začlenili do celého projektu. Také si letos připomínáme sté výročí založení Charity a začíná rovněž příprava na sto let od úmrtí arcibiskupa Antonína Stojana v roce 2023,“ informoval Josef Kořenek, tajemník Dnů lidí dobré vůle.

Před charitativním Večerem lidí dobré vůle pondělí 4. července v 19:30 proběhne o hodinu dříve Modlitba za vlast ve velehradské katedrále. Na koncertě vystoupí Jiří Pavlica s Hradišťanem, Adam Plachetka, Anna K. či ukrajinská zpěvačka Lilii Makovka Ostapčuk s manželem Olexijem

V úterý 5. července potom proběhne slavnostní mše při Národní pouti. Bude ji celebrovat kanadský kardinál Michael Czerny, blízký spolupracovník papeže Františka. Výběr hlavního celebranta je překvapivý, dříve tuto funkci zpravidla zastával olomoucký nebo pražský arcibiskup. Kardinál Czerny má původ na Moravě. Narodil se v Brně v roce 1946 do rodiny židovského původu, která emigrovala do Kanady.

kardinál Michael Czerny

Součástí velehradských oslav je tradičně také největší evropské setkání vozíčkářů. Ti se mohou díky doprovodu dobrovolníků Maltézské pomoci účastnit koncertů i bohoslužebných obřadů. Dobročinný koncert i slavnostní bohoslužbu bude v živém přenosu vysílat veřejnoprávní Český rozhlas a Česká televize.

Podrobný program Dní lidí dobré vůle najdete zde.

Počítá se s odstavným parkovištěm i kyvadlovou dopravou

Starosta obce Velehrad Aleš Mergental informoval, že pozvání na akci přijali zástupci z celé republiky. Připomněl, že od 14:00 hodin 4. července až do 17:00 hodin 5. července bude tradičně fungovat odstavné parkoviště na obchvatu Starého Města a zároveň také kyvadlová doprava na Velehrad.

Autor: pjk, zdroj a foto: Dny lidí dobré vůle, Arcibiskupství olomoucké

Doporučujeme


1 Comment

  1. Uvidíme, zda národní moravská pouť opravdu proběhne bez omezení. Např. v období dlouho před “kovidem” byly na údajný příkaz vedení farnosti Velehrad omezováni vlajkonoši s moravskými praporci tak, aby se nevyskytovali v sektorech, které z blízka snímaly kamery ČESKÉ televize. Předpokládám, že taková omezení se s narůstající nervozitou Čechů z postupného, zatím alespoň vlajkového, vzepětí Moravanů může ještě prohlubovat.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*