Veřejnosti se otevřely nepřístupné brněnské památky, nejvíce lákal unikátní byt z 30. let

Jedním z předních lákadel byla bývalá elektrárna brněnského Mahenova divadla ve Vlhké ulici, kterou navrhl samotný Thomas Alva Edison.

Přes 17 tisíc návštěvníků prošlo o víkendu 29. a 30. května místy čtvrtého ročníku Open House Brno. Festival každoročně zdarma otevírá široké veřejnosti běžně nepřístupné památky a zajímavé architektonické objekty. Letos to bylo během víkendu celkem 40 míst, kam vešli návštěvníci osobně. Současně 80 online videoprohlídek zaznamenalo deset tisíc víkendových zhlédnutí.

Nejvíce táhl unikátní prvorepublikový byt Richarda Herdana, o kterém jsme psali v tomto článku.

„Nejrychleji byla vyčerpána rezervační kapacita prvorepublikového byt Richarda Herdana v ulici Hlinky. Arnoldovou a další vily v Černých Polích navštívilo více než dva tisíce návštěvníků. A na osm stovek lidí zavítalo na bývalou vyhlídkovou kavárnu v Kohoutovicích,“ uvedla kreativní ředitelka festivalu Lucie Pešl Šilerová ze spolku Kultura & Management.

Fronta zájemců stála i před bývalou elektrárnu brněnského Mahenova divadla ve Vlhké ulici, kterou navrhl samotný Thomas Alva Edison. Novinkou byla rekonstruovaná výšková budova Šumavská Tower v Žabovřeskách, dřívější ředitelství firmy Chepos, s výhledem z posledního 18. patra v 66 metrech.

„Některá místa byla na rezervaci předem, ale místa těch, kteří nestihli dorazit, jsme operativně zaplňovali dalšími zájemci,“ popsal jeden z organizátorů Milan Vrbík. Partner festivalu CTP představil například moderní ubytovací dům Domeq či coworkingové centrum Clubco. Nahlédnout šlo například i do výzkumného centra CEITEC Vysokého učení technického, Komunitního centra pro válečné veterány v ulici Dobrovského či Koncertního sálu Leoše Janáčka v budově brněnské konzervatoře.

Největší zájem vyvolal zachovalý prvorepublikový byt Richarda Herdana (foto z doby objevu v roce 2020)

Letos opět “naživo”

„Jsme moc rádi, že po uplynulém čistě ,virtuálním´ roce jsme se letos mohli vrátit do živého prostředí a jsme moc vděčni všem partnerům, kteří projevili zájem do toho jít s námi. Odměnou všem jsou nadšené zpětné vazby od návštěvníků, kteří se radovali z toho, že se po dlouhých měsících doma mohli zase podívat někam, kde ještě nebyli,“ svěřila se Pešl Šilerová. Generálním partnerem byl TIC Brno, který stál u zrodu festivalu.

Na podzim se organizátoři plánují s představením netradičních míst Brna opět zapojit do celosvětového virtuálního festivalu Open House Worldwide. „A na jaře 2022 se budeme těšit na pátý ročník festivalu, kam se snad zapojí více spolupracujících míst,“ dodala Pešl Šilerová.

Přečtěte si  Zlín letos oživí řada akcí i festivalů, mají zaujmout kvalitou

Zdroj: Open House Brno, foto: Open House Brno, redakce

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*