Veřejný prostor jako plátno. Street Art Festival v Olomouci představil moderní umění na sedmi veřejných plochách

Mošnerova: umělec Brus _ Soten Graffiti Art

V rámci 16. ročníku Street Art Festivalu se Olomouc stala plátnem pro moderní umění. Vysokoškolská kolej Univerzity Palackého, kotelna či hřiště se proměnily v díla umělců, kteří využili veřejný prostor k prezentaci své tvorby. Tato přehlídka současného pouličního umění přilákala 14 umělců z 5 evropských zemí, kteří svými díly oživili olomoucké ulice a představili veřejnosti různé styly a techniky street artu.

Téma letošního ročníku odkazovalo na Františka Palackého a jeho dějiny každodennosti a protagonisté během letošní tvorby spotřebovali 1200 kg barvy a 716 sprejů. „Více než kdy dříve jsme tentokrát cítili komunitní ráz akce. Tvorba zaujala širokou veřejnost i více než 300 dětí, včetně škol, které se zapojily do workshopů,“ uvedla ředitelka festivalu, Romana Junkerová.

Za hlavní highligty letošního ukončeného ročníku festivalu patřila mimo jiné proměna basketbalového hřiště v ulici Bieblova nebo murálové malby na objektech městských kotelen v ulicích Mošnerova, Čajkovského a Zikova. „Osvědčilo zapojení mladých lidí do festivalu, kteří dostali možnost vyzkoušet si spolupráci s už uznávanými umělci. Věřím, že to bude mít svůj význam a přínos i v prevenci negativních jevů spojených právě s nelegálním grafiti,“ objasnila náměstkyně primátora pro sociální tématiku Kateřina Dobrozemská.

Kulturní event se konal i v rámci výročí 450. let od založení Univerzity Palackého a dalších akcí, jako jsou Dny evropského dědictví, či univerzitní Meet UP. Přehlídka se odehrála za podpory města Olomouce, Univerzity Palackého, Olomouckého kraje a soukromých subjektů.

Autor: red Zdroj a foto: Město Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*