Věřící mají díky internetu více možností pro sledování mší

Věřící mají díky internetu při nynějších omezujících opatřeních proti šíření nového typu koronaviru víc možností pro sledování bohoslužeb. Kvůli omezení pohybu a shromažďování osob sice křesťané o nynějších Velikonocích nemohou do kostela, bohoslužby ale začaly přes internet vysílat farnosti i komunity. Dnes to řekl Česlav Škvařil z Brna, který s rodinou právě dnes sledoval přenos velkopáteční mše vysílané přes internet.

Do kostela chodíme pravidelně, to ale nyní nejde. Zpočátku jsme tak obřady poslouchali na rádiu Proglas nebo jsme je sledovali v televizi Noe, nyní je ale už mnohem větší výběr. Na internetu je streamují kněží z různých farností či komunit, jsou na YouTube či na facebooku,” uvedl Škvařil.

S ženou Kateřinou vychovávají čtyři děti ve věku od osmi do čtrnácti let. Všechny jsou nyní doma, protože školy jsou kvůli koronaviru zavřené.

Situace dětem kromě školy znemožnila navštěvovat i kroužky, do kterých chodí. Jako rodina jsme nyní tím pádem mnohem více spolu. Promítá se to i do denního režimu, ať už pozitivně či negativně. Ale mimo jiné jsme si dali předsevzetí, že se každý večer sejdeme u společné modlitby, která je delší než obvykle. Snažíme se to dodržovat. Naším hlavním úmyslem je modlitba za překonání nastalé situace ve světě i v naší zemi,” řekl Škvařil.

Bohoslužba v kostele a doma se příliš neliší

Bohoslužby přes internet se podle něj moc neliší od fyzické účasti v kostele. “Pro děti je to ale určitě zajímavé v tom, že nemusí jít společně s rodiči do kostela, i když se jim třeba ani nechce, ale je to nahrazeno domácím prostředím. Na druhou stranu v kostele zase mají svoje kamarády, na které se těší. A to doma nemají,” uvedl Škvařil.

Podle jeho ženy Kateřiny se i při přenosech přes internet rodina chová, jako by byla v kostele. “Obřady si pustíme, sledujeme je i se všemi náležitostmi, které k obřadům patří. Není v tom rozdíl. Pro děti je ale určitě lepší přenos přes internet, kdy obřad i vidí, než jen přes rozhlas,” uvedla Škvařilová.

Přečtěte si  Vydatné srážky zvedají hladiny řek zejména na Valašsku

Křesťané si na Velký pátek připomínají ukřižování Ježíše Krista. Den přísného půstu je pro křesťanstvo připomenutím Kristova utrpení a smrti. Tradičně se na Velký pátek připravují obřady v kostelech na památku Kristova umučení. Kvůli zákazu shromažďování a karanténě ale letos nebudou moci věřící chodit společně do kostelů a zúčastnit se tradičních bohoslužeb. Mnohé farnosti proto obřady přenášely on-line.

Online bohoslužby můžete sledovat například zde: Katolická církevČeskobratrská církev evangelická  – Církev bratrskáSlezská církev evangelická

Autor: red  Zdroj: ČTK Foto: cirkev.cz 

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*