Vesmírný průmysl na Moravě hlásí úspěchy, firma z Brna získala kontrakt od ESA

Brněnská firma SAB Aerospace získala kontrakt s Evropskou vesmírnou agenturou (ESA). Dostane na starost pokročilý typ zařízení pro hladké vypouštění družic do vesmíru. Dosud se v Evropě nevyrábí. Kosmický průmysl na Moravě si tak připisuje další prvenství.

Unikátnost takzvaného low shock separačního zařízení spočívá v technologii, která zajistí dokonale hladké uvolnění družic do vesmíru. Zatímco dříve se k odpojení družice od rakety používaly pyropatrony, které mohly při svém výbuchu ohrozit stabilitu družice, nové zařízení pracuje na bázi přednapjatých pružin. Díky tomu, že jsou pružiny nastaveny přímo na konkrétní satelit, dojde k jeho odpojení od rakety plynule a bez jakýchkoliv otřesů.

SAB Aerospace ve spolupráci s ještě další tuzemskou firmou ATC Space navíc dodá zařízení v pěti velikostech uzpůsobených pro pět váhových kategorií satelitů. Plánované dokončení vývoje a výroby produktu je za dva roky.

„Díky tomu, že jsme kontrakt získali, si budou moci společnosti kupovat toto zařízení za zlomek ceny v Evropě, a nikoliv pouze v Americe, jak tomu bylo dosud. Jedná se tak o další krok za posílením nezávislosti Evropy v kosmickém průmyslu a my budeme u toho,” vysvětlil Petr Kapoun, CEO SAB Aerospace.

Kosmický průmysl má velký potenciál

Nový kontrakt navázal na starší zakázku pro SAB Aerospace od ESA, kdy měla brněnská firma na starosti vývoj a výrobu nosiče pro satelity pro raketu Vega a Vega C. Díky tomu podle vedení firmy ČR posílila svou pozici rovnocenného partnera pro ostatní státy na poli kosmických aktivit.

Investice dvě stě milionů korun, kterou skrze ESA poskytlo Ministerstvo Dopravy na vývoj tohoto zařízení se vyplatila i po ekonomické stránce. “Jeho komerční potenciál se naplňuje a již generuje zisky. V nejbližších letech dosáhne návratnosti ve výši jedné miliardy korun. Jen v loňském roce se podíleli inženýři z firmy SAB Aerospace na dvou startech rakety Vega. Další starty jsou již naplánované na tento rok,” doplnil Kapoun.

SAB Aerospace od svého založení v roce 2014 získala na 22 kontraktů. Celková výše zakázek uzavřených s ESA dosáhla šest set milionů korun. Kromě low shock separačního zařízení dodává brněnská firma i takzvaný sequencer pro raketu Ariane 6 a podílí se na mezinárodní vědecké misi PLATO.

Přečtěte si  Revoluce v kardiologii: Vědci v Brně učí umělou inteligenci odhalit srdeční selhání

Zdroj a foto: ESA, SAB Aerospace

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*