VIDEO: Hraničtí speleologové vytvořili 3D mapu zatopené Hranické propasti

Hranická propast je nejhlubší zatopená sladkovodní propast světa. Neustále láká nejrůznější badatele. Zdá se, jako by snad ani neměla dno. Hranickým speleologům se nyní díky unikátnímu mapování propasti až do hloubky 450 metrů pod hladinou podařilo vytvořit 3D model doposud známých částí propasti.

Jde o dosavadní shrnutí jejich šedesátiletého průzkumu zatopených prostor Hranické propastí. Výsledkem tohoto dlouholetého snažení je vytvoření 3D mapy a modelu Propasti, které se podařilo vytvořit díky spolupráci s odborníky firmy UNEXMIN GeoRobotics Ltd.  a fy. GEFOS a s . V roce 2022 se pomoci sofistikované technologie  podvodního robota fy. UNEXMIN GeoRobotics Ltd. podařilo zmapovat veškeré zatopené části Propasti do hloubky 450m.

Hranická propast leží na pravém břehu řeky Bečvy v národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic na katastru města Hranice. Propast se nachází v Hranickém krasu nedaleko veřejnosti přístupných Zbrašovských aragonitových jeskyní. Podle pověsti do ní na koni skočil moravský král Mojmír II., aby totéž v noční temnotě udělali jeho pronásledovatelé z řad zrádných velmožů ohrožujících Moravu. Na samé dno zatím nepronikla žádná sonda ani miniponorka. I přesto podle naměřených údajů vyplývá, že Hranická propast je nejhlubší zatopenou sladkovodní propastí na světě. Geologové odhadují, že jezero může mít dno až v hloubce sedm set nebo tisíc metrů.

Autor: red Zdroj a foto: ZO ČSS 7-02 Hranický kras a Městská kulturní zařízení Hranice

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*