VIDEO: Kamčatská medvědice z Francie dorazila do brněnské zoo

Kamčatská medvědice Irina

Novou obyvatelkou brněnské zoologické zahrady je od nynějška sedmiletá samice medvěda kamčatského jménem Irina. Dorazila z francouzské zoologické zahrady v La Fleche a výběh bude sdílet se samicí Kamčatkou v expozici Beringie. V prvních měsících je bude dělit plot.

„Kamčatští medvědi vždy patřili k nejatraktivnějším zvířatům naší zahrady. Chovný pár Jelizar a Kamčatka v minulosti přivedl na svět tři mláďata, která dnes dělají radost návštěvníkům evropských zoologických zahrad,” uvedl ředitel zoo Martin Hovorka.

Poté, co v roce 2019 Jelizar uhynul, vedení zoo intenzivně jedná o možnostech rozšíření počtu medvědů. “Nejen kvůli koronavirové pandemii se nám to podařilo až letos. O dalších zvířatech stále jednáme napříč zoologickými zahradami,“ dodal Hovorka.

Medvědice Irina se narodila 17. 1. 2014 v Tierparku Hagenbeck v Hamburku, jako jedno z trojčat. Společně se dvěma bratry pak byla v roce 2015 přestěhována do Zoo La Fleche ve Francii. Návštěvníci ji mohou ve výběhu vidět od pondělního odpoledne. Víkend strávila medvědice z bezpečnostních i veterinárních důvodů v zázemí, kde se s ní seznámili její budoucí chovatelé.

Seznamovaní bude běh na dlouhou trať

Medvědi jsou primárně samotářská zvířata, seznamování je tedy choulostivá záležitost. V tuto chvíli chovatelé neznají ani povahové rysy nové medvědice, proto dočasně výběh předělili a o dalším postupu budou diskutovat v příštích měsících.

„Ve francouzské zoo probíhala důkladná příprava medvědice na samotný transport, proto ho samice zvládla velmi dobře a bez problémů. Od kolegů z Francie máme o Irině několik informací. Je hravá, zvědavá a prý dokáže být tak trochu podvodnice. A neměli bychom se divit, když bude občas nevrlá. Po přelínání bývá dost světlá, podle předchozích chovatelů až do blond,“ doplnila kurátorka chovu savců brněnské zoo Šárka Mikátová.

Původní medvědí pár Jelizar a Kamčatka přiletěli v roce 2010 ze Zoo Rostov na Donu v Rusku do nově vybudované expozice Beringie. Oba pocházeli z volné přírody, není tedy známé přesné datum jejich narození, ale odhaduje se, že se narodili v lednu 1993. V roce 2012 se jim narodila dvojčata Kuba a Toby a v roce 2016 samec Bruno. Jelizar začal v roce 2018 trpět typickými potížemi stárnoucího zvířete, kvůli kterým musel být v roce 2019 uspán.

Podívejte se na video ukazující první chvíle medvědice z Francie v brněnské zoo

Zdroj a foto: Zoo Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*