VIDEO: Kapela z univerzity oslavuje v písni Moravu a dodává naději na lepší časy

Univerzitní kapela Ozembóch

Povzbudit kolegy na Univerzitě Palackého, studenty a všechny obyvatele Moravy chtějí hudebníci z kapely Ozembóch. Trio hudebně založených akademiků z Univerzity Palackého se běžně věnuje hlavně interpretacím lidových písní. Teď natočili hymnus Moravo moje s novodobým textem a melodií na motivy starší lidové písně. Za pár dní má na kanálu youtube už skoro tři tisíce zhlédnutí a sklízí pozitivní ohlasy.

Kapela je tvořená trojicí Roman Kubínek (housle) z katedry experimentální fyziky přírodovědecké fakulty, Hana Přichystalová (kytara) z rektorátu Univerzity Palackého a Vladimír Severa (basová kytara, basové ukulele, klasické ukulele a hudební nástroj ozembouch) z Kabinetu cizích jazyků přírodovědecké fakulty. Všichni tři se podílí na zpěvu a recitaci. Kromě lidovek mají zalíbení ve folkrocku i dalších hudebních stylech. Inspirací pro nový počin byla slovenská hymnická skladba Slovensko moje.

Chceme pozvednout ducha

„Chtěli jsme lidem pozvednout náladu v této mizerné době poznamenané pandemií a před nastávajícím jarem a létem jim připomenout krásy Moravy. Myslím, že by skladba mohla udělat radost také akademikům a zaměstnancům,” říká Roman Kubínek. “Jsme ve válce s covidem-19 a vědci z Univerzity Palackého vyvíjejí nanotextilie, testy na detekci viru či popisují působení antivirotik i virů samotných. Jsme v tom opravdu dobří, ale musíme také myslet na pozvednutí ducha. Naší písní jsme k tomu chtěli aspoň trochu přispět,“ dodává.

Hudba je napsána na motivy staré lidové písně, text napsala na přání kapely spisovatelka Jaroslava Pechová. “Text k písničce jsem napsala na přání kamarádů hudebníků z Olomouce, aby posluchačům dodávali v této nelehké době naději na časy, kdy zase bude líp, aby věřili, že už to bude brzy. Všichni zde čekáme, že se s jarním sluníčkem vrátí vše, co nám teď chybí. Snad písnička splnila svůj účel, neboť za pouhý týden si ji poslechlo již přes 2 000 posluchačů. Doufám, že potěší i vás,“ doplnila spisovatelka.

Zdroj: město Olomouc, foto: Ozembóch

Související články

Přečtěte si  Sezónu v arcibiskupském paláci v Olomouci otevírá výstava Arcibiskup Matocha: Přísně tajné

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*