VIDEO: Ostravská zoo chová nejmenší kočky na světě. Ukázala dva přírůstky

Nejmenší kočky světa

Zoo Ostrava hlásí nový přírůstek u koček cejlonských. Dvě malé samičky, které se narodily v půlce září, se mají čile k světu. Nejmenší kočku na světě chová jen několik zoologických zahrad.

Na třetí pokus se to povedlo

Chovný pár koček cejlonských, který v Zoo Ostrava obývá Pavilon indických zvířat, se po delší pauze opět rozmnožil. „Zatím poslední rozmnožení jedné z nejmenších kočkovitých šelem světa jsme zaznamenali v roce 2018, kdy samice úspěšně odchovala dva potomky – samce. Letošní mláďata se ale podařila až na třetí pokus. Problémy při porodu nebo následném odchovu mláďat se u kočkovitých šelem čas od času nevyhýbají ani zkušeným matkám, uvedla ostravská zooložka Adéla Obračajová.

Ostravská mláďata kočky cejlonské se svojí matkou

Samice porodila jedno mládě už v lednu, to ale krátce po porodu uhynulo. Obdobná situace se opakovala později v dubnu. Máme proto velkou radost, že zářijová mláďata zatím prospívají,“ dodala.

Nejmenší druh koček se v rámci zoologických zahrad chová poměrně vzácně, aktuálně v 11 institucích, a to pouze v Evropě. Celá evropská populace čítá pouhých 49 jedinců. Za poslední rok se zvířata rozmnožila jen ve třech zoo. Mimo Evropu chová kočku cejlonskou pouze Zoo Colombo na Srí Lance. Zoo Ostrava chová tyto malé kočky od roku 2012. Během této doby se podařilo odchovat celkem devět mláďat, včetně těch letošních.

Kočka cejlonská patří mezi nejmenší kočkovité šelmy. Obývá suché opadavé lesy na indickém subkontinentu. Poddruh chovaný v ostravské zoo se vyskytuje pouze na Srí Lance, kde byl zaznamenán výskyt i v tropickém deštném lese. Přestože dává přednost husté vegetaci a kamenitým oblastem, zatoulává se také do zemědělské a osídlené krajiny, kde ji lákají hojní hlodavci. Je to excelentní lezec po stromech, ale kořist loví zejména na zemi.

Zdroj, foto a video: Zoo Ostrava

Související články

Přečtěte si  Další úsek nové tramvajové trati v Olomouci se začne stavět na jaře. Město vybralo zhotovitele

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*