Video: Ostravská zoo se rozrostla o čtyři trpasličí šelmy

Mangusta trpasličí tvoří nedílnou součást mladé ostravské expozice Tsavo

Rodina mangust trpasličích v Zoo Ostrava se rozrostla o nové členy. V polovině července se v expozici Tsavo narodila čtyři mláďata. První týdny trávila v bezpečí doupěte, nyní už ale začínají objevovat okolní svět, takže je návštěvníci mají možnost pozorovat.

Drobné šelmy obohatily novou expozici

Mláďata mangust trpasličích se narodila 16. července. Jedná se o první mláďata narozená v Zoo Ostrava v nově sestavené skupině.

“U mangust trpasličích se rozmnožuje vždy pouze dominantní pár,” uvedla mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková. Samice je březí až 56 dní. Po porodu zůstávají mláďata první čtyři týdny ukrytá v norách. Do péče o nejmladší členy skupiny se zapojují i podřízení jedinci. Pomáhají s výchovou mláďat, hlídají je, přenášejí a samice je mohou dokonce i kojit.

Celou skupinu drobných šelem, která aktuálně čítá devět členů, mají možnost návštěvníci vidět v expozici Tsavo společně s dikobrazy jihoafrickými pod výběhem afrických zvířat v blízkosti zastávky safari expresu. Expozici Tsavo otevřela Zoo Ostrava teprve před rokem.

Podívejte se na video, které zachycuje malé mangusty v ostravské zoo:

Mangusta trpasličí je nejmenším zástupcem promykovitých šelem. Obývá travnaté stepi i suché písčité či skalnaté štěrkové plochy západní Afriky od Etiopie přes Botswanu až po Angolu. Je aktivní přes den. Žije společensky v rodinných skupinách o 20-30 členech vedených dominantní samicí. Mangusty se ukrývají, spí a rodí mláďata ve skalních či zemních dutinách, opuštěných termitištích nebo si vyhrabávají vlastní nory. Samci pohlavně dospívají nejdříve v jednom roce, samice později. Dožívají se 10-14 let.

Zdroj, foto a video: Zoo Ostrava

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*