VIDEO: Ostravská zoo slaví sedmdesátku. Z parku pro horníky je zahrada světové třídy

Areál zoo v Kunčičkách v roce 1954

Již zítra, v úterý 26. října, uplyne přesně sedmdesát let od založení zoologické zahrady v Ostravě. Původně se zoo nacházela v Ostravě-Kunčičkách, do Slezské Ostravy se přestěhovala v roce 1960. Ušla obrovský kus cesty od malého zookoutku až po současnou moderní instituci zaměřenou na aktivní ochranu přírody.

Oficiálním datem vzniku zoologické zahrady v Ostravě je 21. říjen 1951. Původně se ale nacházela v jiné části města – na šestihektarovém pozemku v Ostravě-Kunčičkách, kde byla součástí takzvaného Hornického sadu. Již při založení zoologické zahrady se hledala vhodnější lokalita pro výstavbu nové zoo.

Volba padla na areál Velkého ostravského lesa ve Slezské Ostravě. “Výstavba na nové lokalitě byla zahájena v roce 1956 a v únoru 1960 se začalo se stěhováním zvířat z Kunčiček. Pro veřejnost byla zoo otevřena 1. května 1960, ale nutno dodat, že v té době byla stále jedním velkým staveništěm,” informovala mluvčí zoo Šárka Nováková.

Ostravští ochránci zvířat mají uznání ve světě

Zoo Ostrava ušla od svého založení po současnost obrovský kus cesty. Zejména v posledních desetiletích se díky podpoře zřizovatele zoo, kterým je město Ostrava, podařilo vybudovat řadu moderních chovatelských zařízení odpovídajících přísným standardům pro chov zvířat v lidské péči. “Velký důraz je kladen hlavně na to, aby se expozice co nejvíce podobaly jejich přirozenému prostředí, potažmo aby co nejvíce respektovaly potřeby a přirozené projevy zvířat a podněcovaly jejich přirozené chování. I díky tomu se zde úspěšně rozmnožuje řada vzácných a ohrožených druhů,” doplila Nováková.

Zoo se stala členem řady prestižních mezinárodních organizací a asociací. Je mimo jiné členem nejprestižnější světové organizace Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA, od r. 2005).

Pracovníci ostravské zoo právem patří k současné chovatelské špičce Evropy, o čemž svědčí především úspěšné chovy obtížně chovatelných druhů, mimořádné odchovy vzácných a ohrožených zvířat a také to, že se vzrůstající prestiží stále častěji zasahují do dění při řízení mezinárodních chovných programů. Několik pracovníků je také členy odborných komisí pro vybrané taxony zvířat v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií nebo pracovních skupin v rámci dalších mezinárodních ochranářských organizací.

Přečtěte si  Stínadelská hra už vytáhla do ulic stovky Brňáků. Zapojit se můžete do 16. dubna

Zoo podporuje i na 20 ochranářských projektů probíhajících ve volné přírodě v místě výskytu ohrožených druhů zvířat napříč zeměkoulí. Podpora většiny z nich probíhá prostřednictvím programu „Koruna ze vstupu“, později byl příspěvek navýšen na „Dvě koruny ze vstupu“ a nyní jsou to už „Tři koruny ze vstupu“. Právě ochrana zvířat v jejich přirozeném prostředí je jedním z hlavních cílů moderních zoologických zahrad. Tím se ostravská zoo stala jednou z předních ochranářských institucí.

Zoo slaví knihou a výstavou fotografií

U příležitosti výročí vydala zoo publikaci mapující průřez historií od počátků vzniku malého zookoutku na šestihektarovém pozemku v Ostravě-Kunčičkách přes výstavbu „nové“ zoo ve Slezské Ostravě až po současnou moderní instituci zaměřenou na aktivní ochranu přírody. V Pavilonu afrických zvířat je k vidění výstava historických fotografií. V areálu byly nainstalovány panely s historickými fotografiemi týkající se daného místa, například bývalých výběhů pro medvědy.

Podívejte se na videoprezentaci o výročí ostravské zoo

Zdroj a foto: Zoo Ostrava, video: Pavel Vlček, Enrico Gombala

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*