Vinařům proti špačkům pomáhá laser, výhodou je účinnost i ticho

Laserový plašič

Zrající hrozny lákají na vinohrady i letos hejna nenasytných špačků. Už během loňské sklizně se objevilo účinné řešení v podobě laserového plašiče, který odradí až 90 procent těchto škůdců. Zájem o tuto převratnou novinku mezi vinaři se v posledních týdnech výrazně zvyšuje.

Velké škody na vinicích způsobené náletem špaččích hejn nutí vinaře k hledání cesty, jak se proti nim co nejúčinněji bránit. Vinaři do ochrany úrody investují každoročně desetitisíce korun, řada z nich proto letos přistoupila k instalaci moderních laserových plašičů.

„Po loňské pilotní instalaci jednoho zařízení ve Velkých Bílovicích jsme letos spustili a chystáme uvést do provozu celkem třináct zařízení nejen na Moravě, ale i v Ústí nad Labem. Plašiče se totiž využívají nejen na vinohradech, ale i v dalších zemědělských oborech,“ vysvětlil Václav Frolich ze společnosti BS vinařské potřeby, která laserový plašič zemědělcům dodává.

Dva plašiče letos využívají také ve vinohradech B\V vinařství u Ratíškovic a do konce září se chystají na základě dobré reference uvést do provozu dalších pět zařízení. „Ztráty z předešlých let po náletu špačků byly v tomto vinařství natolik citelné, že se rozhodli investovat do nákupu těchto zařízení,“ uvedl Václav Frolich.

Zrající hrozny jsou pro špačky velkým lákadlem

Zelené světlo imituje predátora

Nová generace plašícího zařízení určeného k ochraně nejen vinohradů má velmi blízko k průmyslové kameře. Její hlavní funkce však spočívá v unikátní, vizuální ochraně proti špačkům, kteří se zaleknou vysílaných paprsků.

„Ptáci vnímají pohybující se zelené laserové světlo jako predátora a opouštějí oblast okamžitě, jakmile paprsek prochází. Zařízení je navrženo do venkovních prostor a počasí na jeho účinnost zásadní vliv nemá. Pokud je zataženo, tak je paprsek viditelnější. Ale i za slunečného dne je dostatečně viditelný a ptáci se ho bojí,“ upřesnil princip fungování Václav Frolich a dodal že se na rozdíl od akustických plašičů v tomto případě jedná o naprosto tichý způsob, který neruší obyvatele žijící v okolí.

S použitím plašiče má již z loňska zkušenost i moravský vinař Stanislav Mádl, který oceňuje, že přístroj funguje automaticky bez nutnosti nepřetržité personální obsluhy. „Výhodou je, že se plašič dá snadno ovládat prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu nebo tabletu,“ sdělil své zkušenosti Stanislav Mádl.

Přečtěte si  Brno a Ostrava se budou prezentovat na prestižním veletrhu investičních příležitostí MIPIM ve Francii

Zdroj a foto: BS vinařské potřeby

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*