Zrající hrozny lákají na vinohrady i letos hejna nenasytných špačků. Už během loňské sklizně se objevilo účinné řešení v podobě laserového plašiče, který odradí až 90 procent těchto škůdců. Zájem o tuto převratnou novinku mezi vinaři se v posledních týdnech výrazně zvyšuje.
Velké škody na vinicích způsobené náletem špaččích hejn nutí vinaře k hledání cesty, jak se proti nim co nejúčinněji bránit. Vinaři do ochrany úrody investují každoročně desetitisíce korun, řada z nich proto letos přistoupila k instalaci moderních laserových plašičů.
„Po loňské pilotní instalaci jednoho zařízení ve Velkých Bílovicích jsme letos spustili a chystáme uvést do provozu celkem třináct zařízení nejen na Moravě, ale i v Ústí nad Labem. Plašiče se totiž využívají nejen na vinohradech, ale i v dalších zemědělských oborech,“ vysvětlil Václav Frolich ze společnosti BS vinařské potřeby, která laserový plašič zemědělcům dodává.
Dva plašiče letos využívají také ve vinohradech B\V vinařství u Ratíškovic a do konce září se chystají na základě dobré reference uvést do provozu dalších pět zařízení. „Ztráty z předešlých let po náletu špačků byly v tomto vinařství natolik citelné, že se rozhodli investovat do nákupu těchto zařízení,“ uvedl Václav Frolich.
Zelené světlo imituje predátora
Nová generace plašícího zařízení určeného k ochraně nejen vinohradů má velmi blízko k průmyslové kameře. Její hlavní funkce však spočívá v unikátní, vizuální ochraně proti špačkům, kteří se zaleknou vysílaných paprsků.
„Ptáci vnímají pohybující se zelené laserové světlo jako predátora a opouštějí oblast okamžitě, jakmile paprsek prochází. Zařízení je navrženo do venkovních prostor a počasí na jeho účinnost zásadní vliv nemá. Pokud je zataženo, tak je paprsek viditelnější. Ale i za slunečného dne je dostatečně viditelný a ptáci se ho bojí,“ upřesnil princip fungování Václav Frolich a dodal že se na rozdíl od akustických plašičů v tomto případě jedná o naprosto tichý způsob, který neruší obyvatele žijící v okolí.
S použitím plašiče má již z loňska zkušenost i moravský vinař Stanislav Mádl, který oceňuje, že přístroj funguje automaticky bez nutnosti nepřetržité personální obsluhy. „Výhodou je, že se plašič dá snadno ovládat prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu nebo tabletu,“ sdělil své zkušenosti Stanislav Mádl.
Zdroj a foto: BS vinařské potřeby
Buďte první kdo přidá komentář