Vláda obnovila kontroly na hranici se Slovenskem, kvůli vlně migrantů

Na hranici mezi Moravou a Slovenskem došlo od čtvrtka k obnovení hraničních kontrol, míří tam stovky policistů. Vláda se pro tento krok rozhodla kvůli vlně nelegální migrace, především ze Sýrie. Mimořádné opatření má skončit příští sobotu.

Kontroly budou policisté a příslušníci celní správy provádět na 27 hraničních přechodech i mimo ně. Dočasně se zakazuje volný přeshraniční pohyb. Výjimku dostali pouze zemědělci, lesníci či myslivci v příhraničí.

Podle premiéra Petra Fialy zůstává bezpečnostní situace České republiky stabilní. Hraniční kontroly byly přijaty jako preventivní opatření, aby došlo k odrazení migrantů od využívání této trasy. „Je to krajní řešení, z kterého vláda nemá radost. Musíme ale reagovat,“ uvedl na brífinku po jednání vlády ministr vnitra Vít Rakušan.

Nelegální migrace na území ČR meziročně stoupla o 1200 procent, vyplývá z údajů Ministerstva vnitra. Od začátku roku policisté zajistili přibližně jedenáct tisíc nelegálně tranzitujících migrantů. Přes území ČR většinou mířili do Německa. Podle ministerstva šlo většinou o muže ze Sýrie, část z nich zřejmě odešla z uprchlických táborů v Turecku.

Kontroly budou podle Rakušana probíhat takovým způsobem, aby co nejméně zatížily přeshraniční styk. Zaměřeny jsou na převaděče a podezřelá vozidla. Mimořádné opatření zatím platí po dobu desíti dní, poté dojde k vyhodnocení situace a zvážení dalšího postupu.

Slovensko: Chceme jednání na úrovni EU

Rozhodnutí o jednostranné obnově hraničních kontrol zaskočilo slovenskou vládu. Podle zdejšího ministerstva vnitra došlo k mezirezortnímu informování o tomto kroku, kritizovalo ale chybějící jednání na úrovni Evropské unie. „Resort vnitra rozhodnutí respektuje, ale upozorňuje, že se jedná o vážné téma, které je potřeba projednat na úrovni Evropské unie. Slovensko bude prosazovat, aby se takováto jednání uskutečnila,“ uvedla podle serveru Novinky.cz mluvčí slovenského ministerstva vnitra Zuzana Eliášová.

Slovenská strana také upozornila, že krok vlády ČR ovlivňuje celý schengenský prostor. Příhraniční státy EU trpí takzvanou sekundární migrací, kdy lidé vstoupivší do prostoru volného pohybu pokračují dále. Slovenské ministerstvo potvrdilo, že došlo k navýšení počtu hraničních hlídek na slovenském území. Totéž proběhlo v Maďarsku. Dočasné hraniční kontroly zavedlo po vzoru ČR i Rakousko.

Přečtěte si  Dlouholetá práce ochranářů a dobrovolníků se vyplácí: po letech pálavského borytobraní už není skoro co vytrhávat

Autor: pjk, zdroj a foto: Policie ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*