Vláda schválila první rozvolnění opatření, Blatný končí v čele ministerstva

Jan Blatný, bývalý ministr zdravotnictví

Od pondělí 12. dubna bude moci otevřít část obchodů a služeb, omezený provoz obnoví zoologické zahrady. Jedná se také o postupném návratů dětí do škol. V čele ministerstva zdravotnictví končí Jan Blatný, vystřídá ho Petr Arenberger.

Obchody, trhy i zoo

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka se rozvolnění týká obchodů s dětským oblečením a obuví, papírnictví, čistíren, prádelen, zámečnictví či farmářských trhů. Změnu schválila v úterý vláda. Do výčtu patří také zoologické a botanické zahrady, a to pouze ve venkovních prostorech. Naplnit budou smět podle ministra maximálně 20 procent kapacity. Zvláště vedení zoologických zahrad dlouhodobě vyzývala k alespoň částečnému obnovu provozu, jinak by hrozil jejich kolaps.

Maloobchodní prodej vláda zakázala od 22. října kvůli omezení šíření koronaviru. Třítýdenní rozvolnění přišlo v prosinci. Posléze od 19. ledna byl dočasně otevřen provoz obchodů s dětským oblečením a obuví.

Dosud mohly mít otevřeno pouze vybrané obchody s nezbytným zbožím jako potraviny, drogerie, lékárny či optiky. Do seznamu povolených provozoven také patřila květinářství nebo prodejny s chovatelskými potřebami.

Jedná se také o postupném návratů žáků a studentů do škol. Uvažuje se o takzvané rotační výuce, kdy by se jedna část školáků učila ve škola a druhá zůstala doma, postupně by se střídaly.

Ministr z Moravy končí

Další důležitou změnou je výměna na postu ministra zdravotnictví. Po zhruba pěti měsících končí Jan Blatný, který do úřadu přišel z vedení brněnské fakultní nemocnice. Podle něj stálo za jeho odvoláním politické rozhodnutí, sám má svědomí čisté.

Ve funkci jej nahradí dosavadní ředitel pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. Za výměnou stojí mimo jiné Blatného odpor proti dosud neschválené vakcíně Sputnik V. Arenberger je naopak zastáncem zavedení ruské očkovací látky bez schválení regulačními úřady.

Autor: pjk, zdroj: Vláda ČR, foto: Úřad vlády ČR

Související články

Přečtěte si  Náprava restu po 30 letech. Poslanci navrhují uzákonit zemské symboly Čech, Moravy a Slezska

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*