Vláda vyhlásila nouzový stav, kvůli uprchlické vlně z Ukrajiny

Vláda České republiky na tiskové konferenci

Vláda vyhlásila nouzový stav, aby zefektivnila pomoc pro uprchlíky z Ukrajiny. Platit bude od pátku. Podle premiéra Fialy se nedotkne běžného života občanů ČR.

Podle premiéra Petra Fialy vláda schválila nouzový stav kvůli přijímání uprchlíků. “Zavádíme jej kvůli přijímání uprchlíků. Není to nouzový stav pro občany České republiky. Nouzový stav zavádíme, abychom zvládli příliv uprchlíků,“ zdůraznil po jednání vlády Fiala.

Na území České republiky aktuálně přichází na pět tisíc uprchlíků denně. Nouzový stav, který za běžných okolností slouží jako krizový nástroj, zrychlí plnění dávek mimořádné okamžité pomoci. Pro uprchlíky se také usnadní vstup na trh práce.

Ministr vnitra Vít Rakušan si podle svých slov uvědomuje, že sousloví nouzový stav vyvolává u některých občanů nervozitu při vzpomínka na protikoronavirová opatření. “Je to instrument, který umožňuje lepší koordinaci, centralizaci, lepší velení krizové situace. Nouzový stav vypisujeme jen proto, abychom pomohli našim ukrajinským spoluobčanům, abychom pomohli všem lidem, kteří se o ně úspěšně starají,” vysvětlil Rakušan.

Předseda vlády Fiala zároveň ubezpečil, že České republice nehrozí bezprostřední nebezpečí. „Chtěl bych všechny občany ujistit, že nemusí mít strach. Jsme součástí EU a NATO, které garantuje naši bezpečnost,“ sdělil premiér. Dodal, že rozpočet na obranu vláda zvýší o miliardu. „Pokud bude třeba, dostane ministerstvo obrany ještě více peněz,“ uvedl Fiala.

Bělorusům vstup zakázán

Vláda rovněž rozhodla o zastavení vydávání víz občanům Běloruska s výjimkou humanitárních případů. “Bělorusko se plnohodnotně podílí na agresi vůči Ukrajině. Byli jsme nuceni zaujmout obdobný postoj jako vůči Ruské federaci,“ sdělil ministr zahraničí Jan Lipavský. Právě ruským občanům vláda odmítla udělovat víza už minulý týden.

Česká republika se tak přidala k sankcím proti Bělorusku, na kterém se shodly státy Evropské unie. Postihy mají také omezit běloruský export. Evropská unie vyzvala Bělorusko k zastavení válečné operace na pomoc ruským invazním vojskům na Ukrajině.

Zdroj a foto: Vláda ČR

Související články

Přečtěte si  Dynamický vývoj řeky takřka v přímém přenosu: Morava u Litovle změnila svůj tok

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*