Vnitroblok obytných domů v Brně skrýval nevybuchlou munici z druhé světové války

pancerova pest brno

Dělníci našli ve vnitrobloku v Šumavské ulici v Brně nevybuchlou munici z druhé světové války. Šlo o pancéřové pěsti a ruční granáty, celkem 22 kusů. Na místě zasahoval policejní pyrotechnik, evakuace přilehlých domů nebyla nutná. V tiskové zprávě na webu policie to dnes uvedl mluvčí Petr Vala.

Dělníci munici našli při výkopových pracích, nález ohlásili dopoledne. “Správně ho zhodnotili jako nebezpečný a okamžitě vyrozuměli policisty na tísňové lince 158. Na místě policejní pyrotechnik potvrdil, že se jednalo o třináct kusů pancéřových pěstí a devět ručních granátů,” uvedl mluvčí.

Pyrotechnik stav munice vyhodnotil tak, že na místě nikomu nehrozilo žádné nebezpečí, nemusela tak být nařízena evakuace přilehlých domů. Vykopané panzerfausty a výbušniny zajistil a odvezl k bezpečnému odstřelu.

Nálezy staré munice jsou poměrně časté, ne vždy ale v takovém rozsahu. Někdy je nutná i evakuace obyvatel. Loni v polovině října například našli leteckou pumu dělníci při výkopových pracích v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Z průmyslového areálu, kde se munice našla, tehdy policie evakuovala asi 1300 lidí. Koncem loňského září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí.

Policie opakovaně upozorňuje, že každý, kdo nalezne střelnou zbraň, střelivo, munici či výbušninu, je povinný to neprodleně policii oznámit, právě například prostřednictvím linky tísňového volání 158. “S nálezem nikdy samostatně nemanipulujte a neodnášejte pryč z místa nálezu. Při neodborné manipulaci může totiž dojít k výbuchu a tím i k újmě na životě a zdraví osob,” uvedl mluvčí.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: Policie ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*