
Novomlýnské nádrže poskytly důležitou závlahu lužním lesům v oblasti Soutoku. Moravští vodohospodáři reagovali na žádost Lesů ČR, která významnou přírodní lokalitu spravuje. Lužním lesům na jižní Moravě totiž dlouhodobě hrozí odumírání vlivem extrémního sucha.
Vodohospodáři z Povodí Moravy provedli manipulaci na vodním díle Nové Mlýny v březnu. Do celé oblasti pod nádržemi vypustili přibližně třináct milionů kubíků vody. Celkově přehradu vypouštěli čtyřicet hodin.
Hlavním cílem takzvaného povodňování bylo dostat vodu do lužních lesů, které vlivem změny klimatu strádají nedostatkem vody. “Hladiny řek v důsledku chybějících dešťových srážek i kvůli podprůměrné sněhové pokrývce v průběhu zimy klesaly v březnu na jižní Moravě i pod dvacet procent průměrných březnových hodnot,” vysvětlil příčiny zásahu mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
Zvýšené průtoky v Dyji také pomohly zvýšit hladinu v slepých ramenech podél celé Dyje v úseku od Nových Mlýnů po soutok s Dyjí. Podle vodohospodářů tím došlo ke zlepšení environmentálních podmínek v těchto lokalitách dlouhodobě zasažených suchem.

Lepší způsob nemáme
„Povodňování lužních lesů má obrovský přínos pro tuto suchem sužovanou oblast. Momentálně je to nejlepší dosažitelný způsob, jak odvrátit odumírání lesů na Soutoku. Ze zvýšených průtoků v Dyji profitují i další lokality, jejichž vývoj byl v minulosti rovněž povodněmi formován,“ zhodnotil akci ředitel jihomoravského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny Stanislav Koukal.
Po skončení povodňování začali vodohospodáři novomlýnské nádrže opět napouštět. “Před koncem března dosáhla hladina v dolní nádrži vodního díla Nové Mlýny dostatečné kóty a je tak dostatek vody pro sezónní potřeby zemědělců na závlahy. K naplnění nádrže došlo i přes velmi nízké přirozené průtoky v řekách díky systému Dyjsko-svratecké vodohospodářské soustavy,” upřesnil generální ředitel povodí Moravy Václav Gargulák.
O preventivní opatření proti suchu v oboře Soutok požádali zástupci státního podniku Lesy ČR, které lokalitu spravují. Lužní les podle nich spotřebuje při dopadech klimatické změny k přežití více vody, než je roční úhrn srážek na jižní Moravě. „Bez dotace vody do lužních lesů by neměl les při dalším poklesu hladin dostatek vody a v letních měsících bychom museli přihlížet jeho odumírání. Již v současné době je patrné usychání horních pater dubů,“ doplnil Miroslav Svoboda, ředitel Lesního závodu Židlochovice.
Zdroj a foto: Povodí Moravy
Buďte první kdo přidá komentář