Výstava i instalace památeční lavičky připomenou v Přerově nedožité 80. narozeniny zpěváka Pavla Nováka

Byl ikonou hudební scény 60. let, autorem a zpěvákem nesčetných hitů, obdivovaným mnoha ženami a především hluboce zapojeným do života svého rodného města Přerova. Pavel Novák, na kterého město s hrdostí vzpomíná, bude uctěn při příležitosti co by bylo jeho osmdesátého narozenin. Plánované oslavy zahrnují výstavu na náměstí TGM a instalaci ručně vyřezávané lavičky s jeho podobiznou u Laguny. Připomínka tohoto významného umělce, jehož úmrtí si připomínáme patnáct let v únoru, se odehraje v pátek 8. března, jen dva dny před jeho narozeninami.

Pavel Novák se narodil 10. března roku 1944 z Přerově, kde také vystudoval gymnázium a po vysoké školy se do města vrátil jako učitel. Hrál a zpíval v kapelách Synkopa a Vox, v roce 1967 si převzal bronzového Slavíka a proslavil se také jako skladatel, textař a spisovatel. Složil více než sedm set písniček a napsal dva tisíce textů, v pozdějších letech se věnoval také tvorbě pro děti. Pamětníci tvrdí, že kdyby se uměl v začátcích své kariéry vzdát svého milovaného Přerova a přestěhoval se do Prahy, byl by stejně slavný jako Karel Gott. „Pro naše město byl rozhodně jedním z nejslavnějších lidí, kteří se tu narodili a žili. Jsme na Pavla Nováka stále pyšní,“ konstatuje primátor města Petr Vrána.

Výstava na a instalace lavičky na náměstí TGM

V pátek 8. března odpoledne se proto bude na něj vzpomínat hned dvěma akcemi – první vzpomínku přichystaly pro návštěvníky Kulturní a informační služby města Přerova. Oprášena bude výstava, která byla v Galerii na Horním náměstí k vidění u příležitosti nedožitých umělcových sedmdesátin, teď bude mít expozice místo ve výlohách na náměstí TGM 5 a 8. „Přesně před deseti lety jsme shromáždili tisíce řádků textu, stovky fotografií a další artefakty. Vzpomínková výstava byla tehdy pojata opravdu velkoryse, nechyběla třeba nejoblíbenější kytara Pavla Nováka, klobouk nebo fotokoutek. Letošní ambicí bylo připomenout obě výročí Pavla Nováka ve veřejném prostoru, proto je výstava oproti originální podobě značně zredukována,“ uvedla vedoucí Galerie města Přerova Lada Galová.

Atmosféru Novákovy zlaté éry dokreslí při vernisáži – která je naplánována na 15 hodin – hudební doprovod v podání Dušana Milloniga, který stál u založení kapely Vox už v roce 1966. A právě tehdy vznikly legendární hity jako Malinká, Pihovatá či Nádherná láska, které v jeho podání na venkovní vernisáži zazní.

O hodinu později, v 16 hodin, pak bude slavnostně předána k užívání lavička od uměleckého řezbáře, která bude mít místo u Laguny. Je na ní podobizna zpěváka s krátkým popiskem. Město za ni dalo 27 a půl tisíce korun a předběžně se počítá s tím, že postupem času by v místě mohlo být více laviček slavných přerovských rodáků. „Každopádně Pavel Novák by měl být tím, kdo tradici zahájí. Lavička bude dlouhá dva a půl metru, na opěradle je zpodobněn umělec s kytarou, která k němu patřila – za ním je vidět i kousek starého Přerova. Autorem nového mobiliáře je řezbář Pavel Dlabal ze Senice na Hané,“ podotkl náměstek primátora Miloslav Dohnal. A na Nováka nezapomene ani letošní kytarový rekord, který se koná vždy 1. května na hradbách – u řeky Bečvy. Hrát se tam bude slavná Nádherná láska, která se původně jmenovala Che Sara a je coververzí italské balady.

Přečtěte si  Dynamický vývoj řeky takřka v přímém přenosu: Morava u Litovle změnila svůj tok

Autor: red Zdroj a foto: Město Přerov, YouTube

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*