Výstavu fotografií cestovatele Thora Heyerdahla ve Zlíně zahájí v sobotu 22. dubna jeho vnučka

Výstava fotografií z objevitelských cest norského mořeplavce a etnologa Thora Heyerdahla se otevírá v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Slavnostní vernisáže v sobotu 22. dubna v 17:30 hodin se zúčastní také vnučka cestovatele Liv Heyerdahl, ředitelka muzea Kon-Tiki, a Reidar Solsvik, kurátor muzea, které pečuje o Heyerdahlův odkaz. Výstava pak potrvá až do 7. června.

Výjimečná výstava, kterou je možné zhlédnout v cestovatelské expozici zlínského muzea, je jedním z výsledků spolupráce Nadačního fondu Zikmundova vila a norského muzea Kon-Tiki. Oba cestovatelé, Miroslav Zikmund a Thor Heyerdahl, se znali, sdíleli stejné hodnoty, oba na svou nejslavnější expedici vyrazili v dubnu roku 1947.

Výstavou chceme přiblížit Heyerdahlův pozoruhodný život a výpravy. V roce 1947 přeplul Tichý oceán na balzovém voru pojmenovaném Kon-Tiki a natočil dokumentární film o této expedici, který následně získal Oscara. V dalších letech podnikl obdobné výpravy na rákosových člunech Ra, Ra II a Tigris. Prostřednictvím těchto výprav se zasazoval mimo jiné o ochranu životního prostředí,“ uvedl Čestmír Vančura, předseda správní rady Nadačního fondu Zikmundova vila.

Součástí vernisáže bude projekce unikátního filmu Plavba Kon-Tiki

Zahájení výstavy se budou účastnit také představitelé muzea Kon-Tiki, které je věnováno osobnosti a práci Thora Heyerdahla, jednoho z největších světových objevitelů. „Jeho zvědavost ho vždy podněcovala k výpravám do cizích zemí, k setkávání s lidmi a snaze porozumět jejich životu i kultuře. Říkal, že nehledá nic menšího, než je náš společný původ. Tím myslel původy kultury a humanity. Byl totiž přesvědčen, že je lidé sdílejí,“ vzpomíná Liv Heyerdahl, cestovatelova vnučka a současná ředitelka muzea Kon-Tiki.

Součástí slavnostní vernisáže bude projekce unikátního filmu Plavba Kon-Tiki s českými titulky. Návštěvníci potom mohou snímek zhlédnout ještě během Muzejní noci 19. 5. a v rámci konání 63. Zlín Film Festivalu.  

Výstavu je možné navštívit v rámci stálé expozice Muzea jihovýchodní Moravy (14. budova Baťova institutu, 3. poschodí) až do 7. června denně kromě pondělí, vždy od 10 do 18 hodin. Základní vstupné je 159 Kč, snížené 59 Kč. Podrobnější informace o vstupném.

Výstavu připravilo Muzeum Kon-Tiki ve spolupráci s Nadačním fondem Zikmundova vila. Partnerem výstavy je Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Financováno z Fondů EHP 2014-2021 v rámci projektu Zikmundova vila – brána do světa (KU-CH2-021).

Přečtěte si  Unikátní večer v Olomouci: Muzejní noc otevře i speciální prostory

Autor: red Zdroj a foto: Nadační fond Zikmundova vila

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*