Výzkum: Lidi nejvíc manipuluje strach. Dotýká se to i vnímání EU

To, že způsob jakým média informují o světě ovlivňuje postoje společnosti je známý fakt. Média mohou být ovšem i zneužita k účelové manipulaci s veřejným mínění. Politologové z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity se v rámci svého výzkumu zaměřili na sledování manipulativních technik v mediálních sděleních a jejich účinky. V laboratorním šetření ověřovali, jaké formy mediální manipulace, na jejichž existenci upozornili už v předchozím výzkumu, mají největší vliv. Zjistili, že nejvíc fungují ty útočící na emoce. V Česku se to odráží například na pokřiveném vnímání Evropské unie (EU).

Moravští vědci zkoumali účinky manipulací tak, že dávali účastníkům laboratorního experimentu číst různě zmanipulované články a titulky týkající se Evropské unie. V textech využívali nejčastěji používané propagandistické techniky, jako jsou svalování viny (příkladem titulku byla věta: Skončily volby a v Praze se začaly objevovat arabské billboardy! Za většinou problémů ČR stojí Evropská unie), strach (Jestli zavedete cla, bude obchodní válka, vyhrožuje Evropská unie USA), fabulace (Polsko na cestě ke statusu členské země EU s omezenými právy), démonizace, relativizace, nálepkování. Ke každé z nich byly vytvořeny tři texty: jeden s protiunijním vyzněním, jeden s prounijním vyzněním a jeden neutrální (nehodnotící EU).

Výsledkem je zjištění, že nejvíce působí ty techniky, které se zaměřují na emoce, hlavně ty využívající strach. „Obecně lze také říct, že pokud je manipulace pozitivní, někoho chválí, lidé jsou k ní kritičtější a přijde jim daleko víc podezřelá, než když je negativní a na někoho útočí nebo kritizuje,“ sdělila Petra Vejvodová, jedna ze členek týmu.

Výzkumníci si při studiu manipulativních technik, které zkoumali na smyšlených zpravodajských titulcích, všimli také toho, jak posunuté je v Česku vnímání Evropské unie. Většina respondentů označovala negativní formu informování o unii jako neutrální. Neutrální informování pak vnímali jako manipulativní, ať už ve prospěch nebo v neprospěch EU.

Autor: red, www.muni.cz Foto: pixabay.com

Související články

Přečtěte si  Mendelova univerzita v Brně otevře tři nové studijní programy zaměřené na udržitelnost či šlechtění dřevin

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*