Brněnské Centrum tkání nabízí kmenové buňky na léčbu lidí s koronavirem

Národní centrum tkání a buněk
Národní centrum tkání a buněk sídlící na Moravě úspěšně vyvíjí léčivý přípravek, který lze využít při léčbě pacientů s těžkým poškozením plic v ohrožení života, způsobeným koronavirem COVID-19.

Národní centrum tkání a buněk v Brně vyvíjí léčivý přípravek, který lze využít při léčbě pacientů s těžkým poškozením plic v ohrožení života, které způsobila nákaza koronavirem. V tiskové zprávě to dnes uvedla Elen Šťastná z centra. Centrum podle ní využití kmenových buněk při léčbě těchto pacientů nabídlo Ústřednímu krizovému štábu. V celé ČR bylo k dnešnímu ránu potvrzeno 383 nakažených koronavirem.

Naděje pro pacienty v kritickém stavu

Zakladatel centra Michal Zahradníček nabídl, že v případě potřeby věnuje státu potřebné množství účinné látky v hodnotě desítek milionů korun. “Národní centrum tkání a buněk je připraveno v případě zájmu státu dodat ihned dávky pro několik pacientů, kteří by byli v kritickém stavu s akutním průběhem onemocnění dýchacích cest. Specificky se jedná o akutní respirační distress syndrom způsobený virem COVID-19,” uvedla Šťastná.

narodni centrum tkani a bunek
Kryobanka pro uchování lidských buněk a pupečníkové krve

Buňky připravené k použití jsou uložené v kryoskladu laboratoří centra v Brně, uvedl ředitel výzkumu centra Serhiy Forostyak. “Byly charakterizované v rámci validačních studií. V průběhu dvou týdnů můžeme znásobit jejich objem pro další pacienty,” uvedl Forostyak.

Výzkumníci evidují pozitivní účinky

Podle výzkumného pracovníka Zdeňka Kořístka je třeba být ke všem překvapivým výsledkům léčby a uzdravení značně rezervovaný. “O pozitivním přínosu mezenchymálních stromálních buněk (UCB MSC) u zánětlivého postižení plic nebo u plicní nezralosti už ale víme mnoho. Jedná se o další střípek do mozaiky, která nám ukazuje, že léčivé přípravky na bázi UCB MSC mohou pomoci v obnově a regeneraci plicních funkcí. A to nejen u malých dětí, kde se již dnes využívají, ale i dospělých, u kterých dochází k závažnému zánětlivému postižení plicní tkáně,” uvedl Kořístek.

Národní centrum tkání a buněk sídlí u brněnského univerzitního kampusu

Národní centrum tkání a buněk v Brně vzniklo v roce 2009. Je výrobcem inovativních léků na bázi manipulovaných buněk.

Zdroj: ČTK, Národní centrum tkání a buněk Foto: NCTB

Související články

Přečtěte si  ŘSD bude reagovat na úspěšnou žalobu ekologů týkající se dálnice Hulín-Fryšták podáním kasační stížnosti

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*