Vzácný objev v Moravském Krasu: Jeskyňáři narazili na rozlehlý dóm pod Vilémovicemi

Dosud neznámá prostora má přibližně 30 krát 30 metrů. Celá jeskyně může dosahovat stometrové hloubky.

Jeskyňáři objevili v Moravském krasu rozlehlý dóm s bohatou krápníkovou výzdobou. Veřejnosti se neotevře, je totiž špatně dostupný. Objevy takového rozsahu jsou v Moravském Krasu vzácností, považuje se za značně probádaný. O objevu informoval Jan Flek ze speleologického oddílu Myotis.

Do nového prostoru se jeskyňářům podařilo dostat po dvouletém úsilí. Prokopávat do něj se začali v takzvaném Ševčíkově závrtu u silnice mezi Lažánkami a Vilémovicemi. V Moravském krasu zpravidla bývají tyto propady hluboké od jednoho do několika metrů. V tomto případě se ale pod vrstvou odpadků nacházel celý rozlehlý dóm.

Do země poprvé kopli v březnu 2019. K utajenému přírodnímu pokladu se dostali pomocí nářadí i takzvaných nábojek, kterými průchod postupně rozstřelovali. „Šlo o velmi zdlouhavou práci. Samotná chodba vede pod silnicí asi ve čtyřicetimetrové hloubce. Některé úseky byly průlezné, někdy ale měly třeba jen 20 centimetrů. Tyto úseky jsme museli rozšířit, abychom se dostali dál,“ uvedl Flek podle veřejnoprávního Českého rozhlasu.

Tekuté bahno tahali v pytlech

V půli roku 2020 se průzkumníkům podařilo narazit na sifon, který byl zaplavený a zanesený bahnem. Aby se dostali dál, museli ho složitě odvodňovat a odbahňovat. Po čase se jeskyňáři rozhodli pro speciální a přitom prostou techniku, tekuté bahno tahali v pytlech. Namáhavá práce nakonec přinesla plody. Po zdolání vzpurného sifonu objevili novou velkou prostoru.

„Jde o prostoru asi 30 krát 30 metrů rozlehlou s komíny vedoucími snad až k povrchu. Jeskyně je bohatě zdobená, jsou v ní všechny druhy krápníků. Chodba, kterou jsme se do ní dostali, nakonec měří asi 80 metrů,“ citoval Český rozhlas Fleka.

Další průzkum potrvá roky

Objevená jeskyně zatím nedostala jméno. Jeskyňáři plánují další průzkum, už nyní ale vnímají její silný potenciál. Prostora má zřejmě další pokračování, které může dosáhnout až stometrové hloubky.

Největším problémem zůstává sifon, který se pravidelně zaplavuje vodou. Každé pokračování výzkumu vyžaduje jeho odčerpání. Kompletní průzkum je podle Fleka otázkou dalších několika roků.

Podívejte se na video, které ukazuje objev nové jeskyně

Zdroj, foto a video: ZO ČSS Myotis

Přečtěte si  Úspěšný rok pro zoo Olomouc. V roce 2022 zaznamenala rekordní návštěvnost

Související články

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*