Čisté prostory s laboratořemi třídy ISO 8 se v půli dubna slavnostně otevřely v brněnském technologickém parku. V nové integrační hale o rozloze zhruba 700 m2 budou odborníci montovat mimo jiné velké části do vesmírných raket a satelitů. Pro práci budou využívat jeřáb s nosností dvě tuny. Na své náklady ji nechala vybudovat brněnská firma S.A.B. Aerospace s podporou své italské mateřské centrály, Ministerstva dopravy ČR, města Brna a Technologického parku Brno. Speciální prostory s těmito parametry jsou v České republice úplně první.
Integrační hala disponuje třemi specializovanými laboratořemi. Dvě z nich budou sloužit k výrobě elektroniky, kabeláže, menších zařízení a pozemních podpůrných vybavení. V další místnosti s výškou 7 metrů se společnost chystá s pomocí velkého jeřábu montovat větší části. Jeden z prvních projektů, na kterém budou odborníci v novém prostoru pracovat, je vývoj vrchní části evropské rakety VEGA. Tzv. dispenser do vesmíru vynáší satelity. „Dříve bylo možné s jednou raketou poslat nahoru například čtyři satelity. My přišli s nápadem, jak jich za stejnou cenu poslat šestnáct. To znamená, že se náklady 40 milionů eur rozdělí mezi více zákazníků a sníží se. Dostane se pak i na evropské univerzity, pro které je vypuštění jejich satelitu teď dostupnější,“ vysvětluje ředitel S.A.B. Aerospace Petr Kapoun.
Moravská firma se tak podílí na projektu Small Spacecraft Mission Services (SSMS) rakety VEGA. Právě ten je pro Českou republiku druhým největším od doby, kdy se stala členem Evropské kosmické agentury ESA v roce 2008. Zároveň s ním má jako sedmá země přístup do vesmíru. „Firmy v rámci tohoto projektu mají obrovskou příležitost předvést, že dokážou táhnout za jeden provaz, vzájemně se od sebe učit a spolupracovat tak, aby celkový výsledek byl více než jen prostým součtem částí. Ministerstvo dopravy průběh tohoto projektu pozorně sleduje,” uvádí ředitel Odboru inteligentních dopravních systémů, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací Václav Kobera.
S.A.B. Aerospace sídlí čtyři roky v Jihomoravském inovačním centru (JIC). S narůstajícími náročnějšími zakázkami musela najít větší prostory pro montáže. Novou halu společnost vybudovala v Technologickém parku Brno v blízkosti svých kanceláří a dalších firem, se kterými dlouhodobě spolupracuje. Prostory chce také nabídnout k využívání i univerzitám. „Tohle je ukázkový příklad toho, jak se daří na jižní Moravě propojovat firmy, výzkumná centra nebo vysoké školy. Doplňují se a sdílí zkušenosti. Daří se to nejenom tematicky, ale i fyzicky, svou polohou,“ dodává ředitel JIC Petr Chládek.
Právě JIC od března v kooperaci s agenturou CzechInvest nabízí začínajícím firmám zabývajícím se vesmírnými technologiemi podporu brněnské pobočky kosmického inkubátoru ESA BIC. V budoucnu by i tyto startupy mohly se společnosti S.A.B. Aerospace v nových laboratořích spolupracovat. „Kosmické technologie jsou nedílnou součástí našich každodenních životů, vlastně si jejich existenci už ani neuvědomujeme. A přitom například informace o přesné poloze i přesném čase, které nám poskytují umělé družice, jsou extrémně důležité pro neuvěřitelnou plejádu zařízení. Právě v aplikovaném kosmickém průmyslu mají místní společnosti obrovské příležitosti. Fandím projektům, jako je S.A.B. Aerospace,“ říká ředitel Hvězdárny a planetária Brno a senátor Parlamentu ČR Jiří Dušek.
Novou integrační halu dnes spolu se zástupci firmy S.A.B. Aerospace otevřel také Václav Kobera z Ministerstva dopravy ČR, primátor města Brna Petr Vokřál, šéf Evropské kosmické agentury pro vývoj nosných raket Stefano Bianchi a zástupce firmy AVIO, kontraktora projektu SSMS, Angelo Fontana.
S.A.B. Aerospace
Brněnská firma založená v roce 2014. Její hlavní doménou je vývoj, montáž a testování mechanických a systémových částí pro rakety, menší vesmírná zařízení a satelity. Angažuje se také v oblasti mikrogravitace – tedy v projektech spojených s ISS (Mezinárodní vesmírnou stanice).
Autor: red, jic.cz
Buďte první kdo přidá komentář