Z Moravy na oběžnou dráhu II: další raketa s družicemi ponese brněnskou stopu

Ilustrační obrázek

Na zářijový úspěch brněnské firmy SAB Aerospace navazuje další. Po startu rakety Vega s dispenserem, který vynesl do vesmíru najednou 53 družic, se bude firma SAB Aerospace podílet i na právě vyvíjené raketě Ariane 6. Dodá jí kompletní zařízení zodpovědné za postupné vypouštění družic ve vesmíru, takzvaný sequencer.

Tuto zakázku vyhrála firma SAB Aerospace kvůli unikátnímu technologickému řešení celého sequenceru, a také díky znalosti práce v programu raket Evropské kosmické agentury. Hlavními partnery v projektu jsou firmy G. L. Electronic a Huld. Dohodu o spolupráci podepsali a oznámili zástupci firem minulý týden.

Brno dodá sequencer v kompletní podobě

Díky uzavření kontraktu s Ariane Group na výrobu sequenceru pro raketu Ariane 6 se brněnská firma SAB Aerospace podílí na vývoji obou evropských raket. Zatímco pro italskou raketu Vega a Vega C vyrábí nosič schopný vynést do vesmíru až 96 nejmenších satelitů, pro raketu Ariane 6 francouzské firmy Ariane Group dodá kompletní zařízení zodpovědné za vypouštění těchto družic na oběžnou dráhu obsahující hardware, elektroniku i software.

V případě, že jsou na raketě například pouze dvě družice, stačí k jejich vypuštění běžný počítač. Využití sequenceru je nezbytné, pokud nese raketa větší množství satelitů. „Jakmile je na raketě například padesát satelitů, je potřeba jejich vypuštění naplánovat tak, aby nedošlo na oběžné dráze ke kolizi, a zároveň opustily satelity raketu ve správný moment. To všechno je možné díky sequenceru, neboť běžný raketový počítač by tuto činnost nezvládl,” vysvětluje Petr Kapoun, výkonný ředitel SAB Aerospace.

Úspěch přinesla unikátní technologie

Unikátnost právě vyvíjeného sequenceru spočívá v jeho technologickém řešení. Velikost zhruba pětikilového zařízení o rozměrech 30 x 30 x 30 centimetrů je možné přizpůsobit před každým startem rakety podle počtu připevněných satelitů. Přidáním dalšího modulu tak dojde k navýšení kapacity zařízení a stejně tak platí, že odebráním modulu se jeho kapacita sníží.

„Nebudeme tak muset vyrábět zbytečně drahé sequencery, ale vždy při jejich sestavování zohledníme počet satelitů. Výhodou je také to, že variabilita modulů se dá rychle měnit,” doplňuje Petr Kapoun. Dalším nezvyklým technologickým řešením je využití velkého množství procesorů zodpovědných za odpojení družic. Díky tomu, že budou mít svůj vlastní procesor každé tři družice, hrozí minimální riziko chyby, že by se všechny družice neodpojily.

Přečtěte si  Čipový start-up z VUT přitahuje pozornost: Microsoft i další giganti sledují brněnský inovativní projekt

I přesto, že aktuálně firma SAB Aerospace pracuje na zařízení pro raketu Ariane 6, už teď plánuje jeho využití i na jiných raketách. Tomu také přizpůsobuje vývoj sequenceru, který bude univerzální, modulární a standardizovaný, tak aby se dal využít k jakékoli družici a jakékoli raketě.

SAB Aerospace je největší tuzemskou společností věnující se vývoji a výrobě komponent, testování a montáži konstrukcí pro mezinárodní organizace, kosmické agentury i soukromé společnosti, které dlouhodobě působí ve vesmírném průmyslu. Firma byla založena v roce 2014. Brzy po svém založení zahájila vývoj a výrobu Dispenseru nosné rakety VEGA či konstrukci součástek pro Carrier Modul z projektu Exo Mars 2020.

Zdroj: SAB Aerospace, foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*