Z mušovského kostela uprostřed novomlýnských nádrží bude v pátek vysílat rozhlas. Vybírají se peníze na jeho opravu

Brněnský rozhlas chystá na pátek speciální vysílání z kostela svatého Linharta, který stojí na ostrůvku v prostřední z nádrží Nové Mlýny a není oficiálně přístupný. Původně románský, památkově chráněný kostel je posledním pozůstatkem zatopené obce Mušov. Od roku 2015 mohou lidé přispívat na jeho opravy ve veřejné sbírce, na účtu se nyní nachází přes 190 tisíc korun.

Vysílání se muselo přizpůsobit vzácnému ptactvu

Debaty o budoucnosti kostela musí zohledňovat, že je situován uprostřed ptačí oblasti se vstupem na zvláštní povolení. Nádrže dokončené před 30 lety totiž zabydlela řada vzácných druhů vodních ptáků.

“S termínem vysílání jsme se museli vejít mezi dobu hnízdění a houfování ptáků, navíc musíme splnit podmínky pro pobyt v oblasti. S ohledem na ptactvo například nebudeme využívat elektrický generátor, proud tam pochopitelně není,” uvedl editor vysílání Miloš Šenkýř.

Technika a pozvaní hosté se přepraví po vodě

Rozhlas musí vše, co potřebuje, přepravit přibližně kilometr přes vodu na pramici. “Protože je vstup pouze jednorázový, nemohli jsme předem ověřit kvalitu signálu, takže musíme být připraveni na různá technická řešení,” doplnil Šenkýř.

Do vysílání z kostela, které začne v pátek po 10:00, rozhlas pozval starostku blízkých Pasohlávek Martinu Dominovou, ředitele památkového ústavu v Brně Zdeňka Váchu, ochránce přírody i dva pamětníky starého Mušova.

Mušovský kostel zasvěcený poustevníku Linhartovi vznikl patrně ve 13. století. Z románské stavební etapy se dochovala například jižní zeď lodi. Později byl kostel opakovaně přestavován. Nyní je chrám na ostrůvku obklopeném vodou jedním ze symbolů jižní Moravy. Zevnitř jej však viděl málokdo.

Zdroj: ČTK, foto:

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*