Z nádraží ve Vítkovicích bude úřad práce, památka projde rekonstrukcí

Zchátralé nádraží v ostravských Vítkovicích

Správa železnic plánuje opravu výpravní budovy v ostravských Vítkovicích, která byla před dvěma lety prohlášena za kulturní památku. Nově by ji měl využívat Úřad práce. Stanice dříve sloužila jako důležitý dopravní uzel.

Výpravní budova vítkovického nádraží se řadí mezi vrcholná díla architekta Josefa Dandy. Objekt postavený v bruselském stylu dlouhodobě chátrá. Dříve byl součástí významného dopravní uzlu, který pozbyl na významu po útlumu těžkého průmyslu na Ostravsku.

Záchranné práce budou zahrnovat rekonstrukci obvodového pláště, nové uspořádání vnitřní dispozice objektu a venkovní úpravy přednádražního prostoru. Zahájení se plánuje na druhou polovinu příštího roku. Předpokládané náklady přesahují 400 milionů korun.

Vítkovické nádraží se nachází na takzvané Polanecké spojce, která propojuje ostravská nádraží Svinov a Kunčice, odkud vlaky dále pokračují na Český Těšín. V prvních desetiletích provozu bylo nádraží významným dopravním uzlem. Denně ho využívaly tisíce lidí, kteří mířili za prací v těžkém průmyslu. Pro potřeby současné železnice je ale předimenzované a léta chátrá.

interiér vítkovického nádraží

Úřad práce obsadí půlku budovy

O její budoucí funkci se léta diskutovalo. V plánu bylo například zřízení muzea dopravy, obchodního centra a naposledy také dislokovaného pracoviště Generálního finančního ředitelství. Nyní se projekt připravuje tak, aby mohl zhruba polovinu zrekonstruovaného objektu využívat Úřad práce ČR. V roce 2020 Ministerstvo kultury prohlásilo výpravní budovu za kulturní památku.

Pokladna, čekárna pro cestující a veřejné toalety budou po rekonstrukci budovy umístěné v úrovni prvního nástupiště, jako tomu bývalo v minulosti. Počítá se se zřízením výtahu, nájezdové rampy, ale například i úschovných boxů. Plocha zrekonstruovaného vestibulu bude řešena jako komerční prostor a nabídnuta k pronájmu.

V administrativním křídle zůstanou zachovány prostory pro technologie a pracovníky řízení provozu. Aktuálně se zpracovává projektová dokumentace pro společné povolení stavby, o jehož vydání chce Správa železnic zažádat v letošním roce.

Zdroj: Správa železnic, foto: Martin Veselka, Vojtěch Dočkal (Wikimedia Commons)

Související články

Přečtěte si  Modernizace železniční stanice Brno - Královo Pole za více než 2,5 miliardy je zase o krok blíž. Stavební práce začnou v září

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*