Z ostravských jatek je galerie moderního umění, blíží se otevření

Ostravská jatka po přeměně na galerii moderního umění

Budova bývalých městských jatek v Ostravě má za sebou zásadní rekonstrukci. Nyní slouží jako sídlo galerie moderního umění PLATO. Brány nové galerie se veřejnosti otevřou už příští pondělí, kdy začne měsíc otevřených dveří i vernisáž první výstavy.

Měsíc otevřených dveří započne v pondělí 16. května v 17 hodin slavnostním předáním stavby a vernisáží připravených výstav. “Všechny konané akce jsou zdarma, program připravilo město Ostrava ve spolupráci s galerií PLATO a Městským ateliérem prostorového plánování a architektury,” uvedla tisková mluvčí města Gabriela Pokorná.

Návštěvníci podle ní mají jedinečnou možnost vidět rekonstruovanou budovu téměř prázdnou, bez dalšího mobiliáře. Do plného provozu totiž přejde až v září tohoto roku. Unikátní příležitost seznámit se s historií tohoto místa čeká i na rodiny s dětmi, neboť v jediném víkendu 21. a 22. května jsou připraveny dopoledne v 10 hodin speciální prohlídky právě pro ně.

“Vstup na všechny konané akce je zdarma, vzhledem ke kapacitnímu omezení je však k doprovodným akcím nutná rezervace,” upozornila Pokorná. Zájemci naleznou detailní informace k programu a způsobu rezervace na jednotlivé akce na webu města a webu galerie PLATO.

Místo zchátralého areálu moderní galerie

Letos uplyne 141 let od okamžiku, kdy na samém konci Stodolní ulice vyrostla nejstarší, tehdy skromná část areálu městských jatek. Byla zařízena pouze na porážku hovězího dobytka. Později areál pozbyl své původní funkce a zchátral. Rekonstrukce byla zahájena před dvěma lety a náklady dosáhly přibližně 200 milionů korun. Za návrhem stojí polské studio KWK Promes architekta Roberta Konieczného.

Objekt po přestavbě nabízí systém otočných stěn, který nabídne výstavní sály samostatně či propojené. V budově neschází zázemí pro vzdělávací programy škol a přednášky, kavárna či administrativní prostory. “V dalších měsících bude upravován i veřejný prostor kolem budovy, kterou obklopí zeleň. V lokalitě vyroste v dalších letech nová městská čtvrť,” doplnila mluvčí města.

Zdroj a foto: město Ostrava, Galerie PLATO

Související články

Přečtěte si  Ostrava navázala spolupráci s ukrajinským Dniprem. Stává se jejím třináctým partnerským městem

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*