Z Vlárského průsmyku se nesmí odvážet dřevo, kvůli vzácným tesaříkům

Tesařík alpský, evropský významný a kriticky ohrožený druh

Bukové lesy ve Vlárském průsmyku jsou domovem kriticky ohroženého a evropsky významného tesaříka alpského. Vytěžené dřevo se musí neprodleně odvézt z lesa. Kvůli jeho skladování teď došlo k nakladení vajíček tesaříka právě sem a hrozí poškození populace. Ochranáři proto vydali opatření, kterým se zakazuje odvoz ze všech skládek v oblasti.

“Pravidla hospodaření v této evropsky významné lokalitě chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty stanoví, že vytěžené dřevo je potřeba neprodleně odvézt z lesa. Pokud by zůstalo na skládkách i v době, kdy jsou dospělí brouci aktivní, samice by kladly vajíčka přednostně právě sem. Odvozem dřeva by byla zdejší populace tesaříka alpského oslabována a poškozována, informovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR v tiskové zprávě. A to se nyní ve Vlárském průsmyku stalo, jak ukázal terénní průzkum zadaný ochranáři.

„Vytěžené stromy nebyly odvezeny včas, což je v rozporu s nastavenými pravidly. Během terénního průzkumu bylo zjištěno, že na řadě skládek samice kladou vajíčka. Odvoz dřeva by tak oslabil celou zdejší populaci tohoto ikonického druhu ochrany přírody,” vysvětlil Tomáš Ernest Vondřejc z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Ochranáři proto vydali předběžné opatření, kterým se odvoz zakazuje ze všech skládek v oblasti. Je tak pravděpodobnější, že se ohroženým tesaříkům podaří vývoj dokončit. Opatření bylo adresováno především Klouboucké lesní s.r.o. Ta zajišťuje naprostou většinu těžebních prací v oblasti pro Lesy ČR, se kterými bylo vydání opatření předem projednáno.

Vytěžené bukové dřevo z Vlárského průsmyku se stalo domovem tesaříků

Necitlivé hospodaření ohrožuje vzácné tesaříky

Tesařík alpský je v tuzemských podmínkách vázán především na buk, ale v rámci nížinné populace vyskytující se v lužních lesích na jihu Moravy je potvrzen i z celé řady dalších listnatých dřevin. Vyžaduje listnaté porosty s dostatkem mrtvého dřeva, o které je kvůli intenzivní lesnické činnosti a změnám v druhové skladbě zdejších lesů nouze. Na Moravě se nyní vyskytuje pouze v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, evropsky významné lokalitě Chřiby a v lužních lesích jižní Moravy.

Zdroj a foto: AOPK ČR

Související články

Přečtěte si  Od Obřích skal na Šerák serpentinami: Úprava poškozené pěšiny v Jeseníkách začne v červnu

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*