Za Brno nezbourané. Nový spolek chce chránit ohrožené památky

Demolice neorenesančního domu na ulici Lidická

Kvůli administrativní chybě zmizelo ze seznamu kulturních památek přes tisíc architektonicky cenných budov na území Brna. Zabránit jejich zbytečným demolicím chce mimo jiné nově vznikající spolek Za Brno nezbourané. Jeho členy jsou historici umění, architekti, památkáři i archeologové.

O ohrožených brněnských památkách jsme už dříve psali v tomto článku.

Motivem pro vznik spolku je nedávné rozhodnutí Nejvyššího správního soudu potvrzující, že památky zapsané na seznam opožděně, tedy po roce 1987, památkami nejsou. Jen na území Brna se to týká více než tisíce objektů.

“Neexistence památkových zón a ztráta památkové ochrany u 1400 památek na území Jihomoravského kraje bude znamenat nenahraditelnou ztrátu nejenom pro Brno, pokud se situace nezačne urychleně řešit,” upozorňuje jeden ze zakladatelů spolku Robert Janás, vedoucí oddělení dějin umění z Muzea města Brna.

Nechceme bránit rozvoji města

Mezi zakládajícími členy spolku jsou například spisovatelka a historička umění Kateřina Tučková, historik architektury Pavel Zatloukal či Jindřich Chatrný, architekt Robert Václavík, historička architektury Dagmar Černoušková, památkář Petr Svoboda, archeolog Marek Peška, etnoložka Jana Pospíšilová, archeolog a entolog Michal Doležel, znalec brněnského podzemí Aleš Svoboda a další.

“Důležité je téma památkové zóny a opětovné zapsání 800 objektů, které o ochranu přišly, mezi památky. Nechceme v žádném případě bránit přirozenému rozvoji města, ale zároveň nám nesmírně záleží jak na podobě současného Brna, tak i na odkazu minulých generací. Tyto hodnoty chceme chránit,” dodal jeden z iniciátorů spolku.

K rychlému vyhlášení památkových zón, které vedení města připravuje už déle než dva roky, vyzval i Národní památkový ústav.

Zdroj: Za Brno nezbourané, foto: Onemanblog

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*