Zábrdovické lázně slaví 90 let, funkcionalistická perla kdysi nahrazovala koupelnu

Budova lázní v Zábrdovicích. Dnes funguje jen letní koupaliště, zimní část je v dezolátním stavu.

Brněnské lázně v Zábrdovicích letos slaví významné jubileum. Bohatou devadesátiletou historii areálu vybudovaného podle návrhu Bohuslava Fuchse mapuje výstava na náměstí Svobody. Na 15. června jsou plánovány komentované prohlídky zdarma přímo v lázních.

Zábrdovické lázně byly v době svého vzniku významnou hygienickou institucí. Ve 30. letech minulého století totiž měla koupelnu pouhá jedna třetina všech brněnských bytů. Brňané proto za pravidelnou očistou jezdili do veřejných městských lázní, které ovšem na předměstích dlouho chyběly.

Brno postupně vybudovalo síť lázeňských budov včetně té v Zábrdovicích, která vznikla v roce 1932 dle návrhu architekta Bohuslava Fuchse. Devadesátiletou historii teď připomíná výstava na náměstí Svobody v centru moravské metropole.

„Budova lázní, kterou navrhl Bohuslav Fuchs, je důležitou součástí historického dědictví města Brna. Její bohatou devadesátiletou historii jsme se proto rozhodli lidem více přiblížit. Na výstavu na náměstí Svobody se zájemci mohou přijít podívat až do 14. června,“ uvedl Martin Mikš, generální ředitel společnosti STAREZ – SPORT, která areál spravuje.

Posléze se výstava přesune přímo do areálu zábrdovických lázní, kde proběhnou 15. června i komentované prohlídky zdarma, a to v časech 16:00, 17:30 a 19:00. Zájemci si své místo musejí zamluvit přes rezervační systém TIC Brno.

Zimní část je dnes v dezolátním stavu

Návštěvníci si tak Zábrdovicích budou moci prohlédnout celý areál, který je rozdělen na zimní a letní celek. „Letní část je využívána jako venkovní koupaliště s tobogánem, nabízí návštěvníkům dostatek travnaté plochy, bazén s vlnobitím a spoustu vyžití i pro děti. Zimní část je bohužel nyní kvůli nevyhovujícímu technickému stavu po veřejnost uzavřená,“ dodal Mikš.

Před devadesáti lety přitom právě tato část disponovala vším, co měly moderní lázně mít. Lidé si v budově mohli dopřávat odpočinek při masážích nebo v parních a teplovzdušných saunách. Nechyběly ani vanové lázně s oddělenými kójemi po stranách. Všechna tato zařízení fungovala celoročně a ta léčebná byla zásobována bahnem a vodou z termálního pramene luhačovických lázní.

Zdroj a foto: Koupaliště Zábrdovice, město Brno

Související články

Přečtěte si  Brněnské výstaviště slaví 95 let. Láká na gurmánské zážitky, sport, hudbu i ohňostroj, zpřístupní věž, divadlo či zámeček

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*