Zábřeh na Moravě ocení svého prvního polistopadového starostu Srovnala

František Srovnal
František Srovnal

Radnice v Zábřehu na Moravě udělí Cenu města za rok 2019 dvaasedmdesátiletému Františku Srovnalovi, prvnímu polistopadovému starostovi Zábřehu. Ocenění dostane za mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a občanské svobody, národní nezávislost a demokracii. Cena bude tradičně předána na Reprezentačním plese města 15. února.

První polistopadový starosta Zábřehu se narodil v roce 1947 v Bludově, vystudoval ČVUT v Praze a později i Teologickou fakultu UP v Olomouci. “V 90. letech byl prvním porevolučním starostou města Zábřeha, kde dosud se svojí ženou žije,” uvedla mluvčí radnice Lucie Mahdalová .

Za totality šířili samizdat na Moravu

Zlomový rok 1968 zastihl Františka Srovnala během vysokoškolských studií, se svou ženou Jitkou se v Praze poté pravidelně setkávali se zástupci disidentů a pomáhali rozšiřovat samizdat. Zakázanou náboženskou literaturu a samizdat šířili i po návratu na Moravu.

Později se manželé Srovnalovi aktivně zapojili do organizování bytových seminářů na Zábřežsku, jejichž místa setkání se z obavy před vyzrazením často měnila,” dodává mluvčí radnice. Častým návštěvníkem těchto seminářů byl například Josef Zvěřina, významný římskokatolický kněz, signatář Charty 77, rádce pražského arcibiskupa Františka kardinála Tomáška a přítel papeže Jana Pavla II. “Na tyto bytové semináře zpravidla dovážel i balíky tiskovin, které potom zainteresovaní roznášeli či množili. Opatrnost byla nutná, proto se všichni účastníci seminářů znali jen přezdívkami, nikoliv skutečnými jmény,” doplnila Mahdalová.

Srovnal se zúčastňoval bytových seminářů i v Brně. V listopadu 1989 se účastnil svatořečení Anežky České v bazilice sv. Pavla v Římě, kde se také dozvěděli o demonstraci studentů na Národní třídě. Po návratu domů 20. listopadu 1989 ho zatkla a vyslýchala StB. Po sametové revoluci se nechal přesvědčit a kandidoval v Zábřehu v komunálních volbách, kde získal nejvíce hlasů a stal se prvním porevolučním starostou města.

Ing. Mgr. František Srovnal se narodil v roce 1947 v Bludově. Po studiích na ČVUT v Praze se oženil s Jitkou Frankovou. Vystudoval i Teologickou fakultu UP v Olomouci. Po návratu do Zábřehu na Moravě pokračoval v tichém odporu proti režimu. Distribuoval náboženskou literaturu a samizdaty. S manželkou byli jedni z organizátorů bytových seminářů v Zábřehu na Moravě, které často je navštěvoval také prof. ThDr. Josef Zvěřina.

Přečtěte si  Olomoucká radnice vyhlašuje humanitární sbírku pro obyvatele Ukrajiny, která jim pomůže přečkat zimu

Související články

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*