Zábřeh na Moravě ocení svého prvního polistopadového starostu Srovnala

František Srovnal
František Srovnal

Radnice v Zábřehu na Moravě udělí Cenu města za rok 2019 dvaasedmdesátiletému Františku Srovnalovi, prvnímu polistopadovému starostovi Zábřehu. Ocenění dostane za mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a občanské svobody, národní nezávislost a demokracii. Cena bude tradičně předána na Reprezentačním plese města 15. února.

První polistopadový starosta Zábřehu se narodil v roce 1947 v Bludově, vystudoval ČVUT v Praze a později i Teologickou fakultu UP v Olomouci. “V 90. letech byl prvním porevolučním starostou města Zábřeha, kde dosud se svojí ženou žije,” uvedla mluvčí radnice Lucie Mahdalová .

Za totality šířili samizdat na Moravu

Zlomový rok 1968 zastihl Františka Srovnala během vysokoškolských studií, se svou ženou Jitkou se v Praze poté pravidelně setkávali se zástupci disidentů a pomáhali rozšiřovat samizdat. Zakázanou náboženskou literaturu a samizdat šířili i po návratu na Moravu.

Později se manželé Srovnalovi aktivně zapojili do organizování bytových seminářů na Zábřežsku, jejichž místa setkání se z obavy před vyzrazením často měnila,” dodává mluvčí radnice. Častým návštěvníkem těchto seminářů byl například Josef Zvěřina, významný římskokatolický kněz, signatář Charty 77, rádce pražského arcibiskupa Františka kardinála Tomáška a přítel papeže Jana Pavla II. “Na tyto bytové semináře zpravidla dovážel i balíky tiskovin, které potom zainteresovaní roznášeli či množili. Opatrnost byla nutná, proto se všichni účastníci seminářů znali jen přezdívkami, nikoliv skutečnými jmény,” doplnila Mahdalová.

Srovnal se zúčastňoval bytových seminářů i v Brně. V listopadu 1989 se účastnil svatořečení Anežky České v bazilice sv. Pavla v Římě, kde se také dozvěděli o demonstraci studentů na Národní třídě. Po návratu domů 20. listopadu 1989 ho zatkla a vyslýchala StB. Po sametové revoluci se nechal přesvědčit a kandidoval v Zábřehu v komunálních volbách, kde získal nejvíce hlasů a stal se prvním porevolučním starostou města.

Ing. Mgr. František Srovnal se narodil v roce 1947 v Bludově. Po studiích na ČVUT v Praze se oženil s Jitkou Frankovou. Vystudoval i Teologickou fakultu UP v Olomouci. Po návratu do Zábřehu na Moravě pokračoval v tichém odporu proti režimu. Distribuoval náboženskou literaturu a samizdaty. S manželkou byli jedni z organizátorů bytových seminářů v Zábřehu na Moravě, které často je navštěvoval také prof. ThDr. Josef Zvěřina.

Související články

Přečtěte si  ŘSD bude reagovat na úspěšnou žalobu ekologů týkající se dálnice Hulín-Fryšták podáním kasační stížnosti

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*