Začala proměna nábřeží Svratky, Brno do dvou let získá náplavku

Vizualizace budoucí podoby nábřeží Svratky

Vedení Brna zahájilo výstavbu protipovodňových opatření na řece Svratce. Na nábřeží v úseku od Riviéry k železničnímu viaduktu na Uhelné získají Brňané místo k procházkám, sportu i odpočinku.

Proměnu tří kilometrů obou břehů Svratky připravil tým pod vedením architekta Ivana Rullera. Hlavním cílem úprav je ochránit město před stoletou vodou. Snížení břehů a rozšíření koryta podle vedení města povede ke zvýšení kapacity řeky.

„Nábřeží se dostane blíže vodní hladině a vznikne krásná rekreační i volnočasová zóna. Prostředí bude bezbariérové a tedy vhodné pro vozíčkáře, seniory či maminky s dětmi. Spolu s vysazením více než 600 nových stromů vznikne u Svratky živá zóna pro setkávání lidí, uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Například v areálu bývalé chatové osady Favorit na Bauerově vzniknou vodní nádrže, tůně a mokřady, které překlene nová lávka. Na cyklostezce přibudou dva cyklopodjezdy pod mosty na Vídeňské a na Renneské. Cena prací, které potrvají do října 2023, dosahuje 1,26 miliard korun. Z většiny ji pokryjí finance z fondu Evropské unie. Součástí projektu je modernizace vodovodů a kanalizace. Po dokončení naváže rekonstrukce ulice Vídeňské včetně rozšíření mostu.

Nová náplavka ponese jméno Ivana Rullera jako poděkování za řadu staveb, které pomohl realizovat v moravské metropoli. Počítá se s pěti kilometr pěších cest, třemi kilometry stezek pro chodce a cyklisty i lavičkami.

V plánu jsou další etapy

Současnou etapu protipovodňových opatření realizuje sdružení PPO nábřeží Svratky – Brno“ složené ze společností OHLA ŽS, a. s., HOCHTIEF CZ, a. s., FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby, a. s. Navážou na ni další úseky brněnského nábřeží Svratky i Svitavy. “Půjde mimo jiné o ochranu nové čtvrti Trnitá, nového hlavního nádraží, jihu Brna i Nové Zbrojovky,“ doplnil Michal Sedláček, ředitel Kanceláře architekta města Brna, která projekt zajišťuje.

Zdroj a foto: KAM

Související články

Přečtěte si  Mandloně a bílé bloky: Brno představilo budoucí podobu památníku Elišky Rejčky na Mendlově náměstí

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*