
Slavná brněnská vila stavitele Josefa Arnolda prochází kompletní rekonstrukcí. V úterý došlo k poklepání základního kamene. Cílem není jen záchrana hodnotné budovy, ale i vybudování multifunkčního Centra dialogu.
O záchraně Arnoldovy vily jsme naposledy psali v tomto článku.
Brno zachraňuje Arnoldovu vilu díky podpoře evropských grantů. Vznikne zde Centrum dialogu, které bude určeno laické i odborné veřejnosti se zájmem o architekturu a historii 19.–21. století.
“Probíhat zde bude výstavní, vzdělávací, badatelská i volnočasová a komunitní činnost. Vedle stálé expozice o historii Arnoldovy vily a osobnosti stavitele Josefa Arnold bude vybudováno infocentrum Brněnského architektonického manuálu, který se věnuje mapování moderní brněnské architektury,” informoval Jakub Urbánek z městského oddělení marketingu.
V budově bude multifunkční sál, prostory pro workshopy a sympozia nebo co-workingové kanceláře pro kurátory výstav a organizátory akcí. Bude sem také přestěhováno Studijní a dokumentační centrum vily Tugendhat. Infopoint BAM nalezne své zázemí v nově vybudované reprezentační knihovně, do které bude přesunut nejen knižní fond z vily Tuhendhat, ale rovněž konvoluty z Muzea města Brna. “Knihovna bude digitalizovaná a bude přístupná odborné i laické veřejnosti. Multifunkční využití bude podpořeno provozem kavárny a otevřené zahrady pro rekreační a uměleckou činnost,” doplnil Urbánek.
Arnoldova vila se podle vedení Brna stane živým místem, který mimo jiné vytvoří přirozený pěší průchod z Lužánek do Černých Polí. V letních měsících lze využít terasovitou zahradu, kde bude možné trávit volný čas, případně pořádat venkovní koncerty, sochařská sympozia a další speciální programy. V zimě se bude provoz soustředit do interiéru.
Základní kámen poklepali zástupci Norska a Lichtenštejnska
Vedle zástupců města a Ministerstva financí byli k poklepání základního kamene pozvání velvyslanec Norského království Robert Kvile a honorární konzul Lichtenštejnského knížectví Daniel Herman. Podpora prostřednictvím Fondů EHP putovala také ze Švýcarska a Islandu.
Město totiž na opravu památkově chráněné vily obdrželo dotaci ve výši 38 milionů korun, což pokryje přibližně třetinu celkových výdajů. “Jde o maximum, které bylo možné obdržet. Z toho z Fondů EHP a Norska je přibližně 32 milionů korun a ze státního rozpočtu přes pět milionů korun. Celkové výdaje na opravu dosahují 107 milionů korun,” upřesnil Urbánek. Celkové náklady projektu podle něj dosahují 148 milionů korun. Celý projekt musí být vzhledem k dotačnímu programu dokončen do konce dubna 2024.
Zhotovitelem investice je na základě výběrového řízení Společnost pro Arnoldovu vilu, ve které se sdružila firma UNISTAV CONSTRUCTION a společnost SKR stav.

Zdroj a foto: město Brno
Centrum dialogu s kavarnou. U vseho dnes nesmi chybet kavarna. Ted me napada, ze obycejna hospoda je take centrum dialogu. Zajimalo by me jak takoveto projekty nakonec funguji v realu. Jestli to nahodou neni jen zpusob jak ziskat dotace na opravu domu ve vlastnictvi mesta a pak uz je to jedno.