Záchranáři převezou 19 covid pacientů z Brna do Prahy, uleví nemocnicím

Záchranáři nakládají pacienty do velkokapacitního vozu Fénix.

AKTUALIZOVÁNO

Obě brněnské fakultní nemocnice se kvůli přetížení rozhodly požádat o převoz části pacientů do Prahy. Velkokapacitní vůz přijel pro těžké covidové pacienty dnes ráno.

Záchranáři od rána umisťují pacienty s těžkým průběhem nemoci COVID-19 do velkokapacitního vozu Fénix. Zamíří s nimi z Fakultní nemocnice Brno (FN Brno) a Fakultní nemocnice u sv. Anny (FNUSA) do několika pražských nemocnic. Jedná se o nemocnice na Homolce, Bulovce a Všeobecnou fakultní nemocnici.

Naopak obě brněnské fakultní nemocnice budou moci přijmout pacienty z menších moravských nemocnic. Aktuálně se v nich nachází výrazně více pacientů než v těch českých. Část nemocnic navíc vyhlásila krajní stav nouze, například v Kyjově a Vyškově.

Přemisťování pacientů do speciálního vozu komplikuje jejich stav. Čtyři z nich zůstávají připojeni k umělí plicní ventilaci. Podle mluvčí FN Brno Veroniky Plaché by měl některé z pacientů přepravit vrtulník.

„Uvidíme, jak bude pandemie pokračovat. Nyní jsme si uvolnili ruce zhruba na 48 hodin, abychom mohli v obou fakultních nemocnicích zachovat centrovou péči a zároveň pomohli menším nemocnicím, které začínají mít obrovské problémy,” uvedl Vladimír Šrámek, přednosta Anesteziologické kliniky FNUSA.

“Děkujeme armádě a pražským nemocnicím, že nám pomohou, je ale jasné, že je to jen dočasné řešení. Pokud nedojde k nějakým restriktivním opatřením nebo většímu dodržování opatření stávajících, během několika dní či jednoho, dvou týdnů se zhorší situace i v Čechách,“ doplnil Šrámek.

Zdroj: FN Brno, FNUSA, foto: FN Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*