Začíná projektování prvního úseku vysokorychlostní trati z Brna do Prahy. Stavět by se mělo začít do tří let

Francouzský rychlovlak TGV - ilustrační snímek

Příprava nových vysokorychlostních tratí (VRT) nadále zrychluje. Správa železnic právě uzavřela další smlouvu na projekční práce, tentokrát pro VRT Vysočina fáze I. Dokumentaci pro územní rozhodnutí úseku mezi Velkou Bíteší a Brnem připraví společnost AFRY VRT Brno. Stavební práce by na této trati měly být zahájeny v roce 2025.

Stavební správa VRT vybrala zhotovitele dokumentace pro územní rozhodnutí. V řízení uspělo sdružení AFRY VRT Brno, složené ze společností AFRY CZ a ÅF-Infrastructure. Dodavatel připraví technický návrh zhruba 30kilometrového úseku, žádost o vydání územního rozhodnutí, přírodovědný průzkum a dokumentaci pro posouzení vlivů stavby na životní prostředí EIA. Vysokorychlostní trať bude podle smlouvy vytvořena v informačním modelu BIM. V neposlední řadě bude dodavatel spolupracovat při aktualizacích Zásad územního rozvoje dotčených krajů.

Plánované vysokorychlostní tratě v ČR

Vlaky na trati pojedu až 320 km v hodině, vznikne zastávka Velká Bíteš

Dvoukolejná trať bude navržena pro rychlost 320 km/h a vybavena evropským zabezpečovačem ETCS. Na stávající železniční infrastrukturu bude napojena sjezdem Velká Bíteš, na kterém vznikne stejnojmenná zastávka. Napojení bude podle návrhu využívat dálková doprava mezi hlavním městem a Brnem pro obsluhu severní části Kraje Vysočina. Druhý sjezd je plánován do uzlu Brno, resp. do Modřic.

Projektovaný úsek VRT Vysočina fáze I

VRT Vysočina fáze I je součástí vysokorychlostní trati RS 1/2 Praha – Brno – Ostrava/Břeclav. Stavební práce na tomto rameni by podle platného harmonogramu měly začít v roce 2025, kdy Správa železnic plánuje zahájení výstavby několika dalších úseků nové vysokorychlostní sítě. Informace o přípravě VRT pravidelně zveřejňujeme na webu spravazeleznic.cz/vrt.

Autor: red Zdroj: Správa železnic

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*