Zahrada zámku v Lysicích prochází obnovou, o květinovou výzdobu návštěvníci nepřijdou

Vizualizace obnovené zahrady lysického zámku

Zámecká zahrada v Lysicích na Brněnsku projde obnovou. Veřejnosti se uzavře na dva a půl roku. O vyhlášenou květinovou výzdobu ale návštěvníci zámku nepřijdou, správce zájmu přišel s řešením.

Obnova zámecké zahrady a zahradnictví zámku v Lysicích začala na konci minulého týdne. Zdejší zámecká zahrada je unikátní svým renesančním terasovitým založením, ale také ojedinělou zahradní architekturou v podobě kolonády s krytou pergolou z poloviny 19. století.

Oprava prostoru i nový zahradní koncept

“Za dva a půl roku se musí zajistit nejen velký objem stavebních prací, ale také historický zahradní koncept výsadeb včetně nového založení trávníků i květinových parterů. Současně se bude restaurovat původní sochařská výzdoba tak, aby se mohla vrátit zpět do zahrady. Vše podle dobových archiválií a fotografií,” informoval Národní památkový ústav, který lysický zámek spravuje.

Součástí projektu je rovněž obnova zámeckého zahradnictví, které ji podle památkářů nutně potřebuje z provozních, ekonomických i ekologických důvodů. Obnoveny budou skleníky, aby nedocházelo k tepelným ztrátám, postavena budou nová pařeniště i kompostiště.

Obnovy se také dostane evropskému unikátu – fíkovně, která bude poté rovněž zpřístupněna veřejnosti. Nový bude i zahradní mobiliář pro návštěvníky a informační systém.

Květinová výzdoba se přesune

Správce zámku také vyřešil, jak naložit s květinovou výzdobou, která do Lysic láká davy návštěvníků. Zahradníci si pronajali pole, kde budou dočasně květiny pěstovat.

Zdroj a foto: NPÚ

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*