Zalesníme největší plochu v historii, slibují Lesy ČR

Státní podnik Lesy ČR informoval, že letos vysadí rekordních 85 milionů sazenic, zhruba o třetinu více než v předchozím roce. Zalesní tak mimo jiné přes dvacet tisíc hektarů ploch vytěžených kvůli suchu a kůrovcové kalamitě.

O obnově lesů jsme naposledy psali v tomto článku.

Sázíme hlavně listnáče

Podle vedení Lesů ČR je zvládnutí kalamity a obnovy lesa prioritou státního podniku. „Jsme rádi, že se nám daří podstatně urychlovat obnovu krajiny po kůrovcové kalamitě, která ohrožuje lesy už několik let. Posílili jsme produkci našeho semenářského závodu. Díky tomu máme dostatek sazenic, především listnáčů,” sdělil generální ředitel podniku Josef Vojáček s tím, že státní lesníci aktuálně sází 67 procent listnáčů a 33 procent jehličnanů. Loni vysadili 74 milionů sazenic.

Podle Vojáčka sází Lesy ČR pestrou směs dřevin, která odpovídá podmínkám konkrétního místa. Lesy nové generace tak mají být odolnější vůči změnám klimatu i škůdcům.

V nižších polohách podnik sází především duby doplňované například lípou, habrem nebo javorem, ve středních polohách pak směsi buku, jedle, modřínu i smrku spolu s jasany i javory. Do horských oblastí patří smrk s bukem, jeřábem či javorem klenem. Ve vlhčích lokalitách se daří olším, na sušších místech s nižší zásobou živin borovicím.

Zdroj a foto: Lesy ČR

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*