Zastoupíme roli státu. Brno podpoří PCR testy ve školách

V Brně přibývají školy, které z vlastní vůle přecházejí od antigenních testů, doporučených vládou, k PCR.

Brněnské základní školy nejsou spokojené s antigenními testy, které doporučuje vláda. Řada z nich po domluvě s rodiči přechází na PCR testy ze slin. Tyto testy si pochvalují, přestože do nich musí investovat vlastní prostředky. Vedení města Brna se rozhodlo, že je finančně podpoří.

„U nás ve škole již využíváme šetrné PCR testy ze slin. Testujeme každý týden v pátek celé třídy, pokud je vzorek za třídu pozitivní, mají rodiče celý víkend na individuální otestování žáků PCR testem a v pondělí mohou do školy nastoupit všechny děti, které jsou negativní,” uvedl ředitel ZŠ Sirotkova Dan Jedlička.

Zásadní výhodu oproti antigenním testům podle něj spočívá v jejich šetrnosti a kvalitě. “Chtěli bychom také, aby se ve třídách nemusely nosit roušky během výuky. Učitelé jsou očkováni a žáci testováni kvalitní metodou, proto používání roušek zcela postrádá smysl a způsobuje akorát komplikace,“ dodal Jedlička.

Uhradíme náklady až do konce školního roku

Vedení Brna se rozhodlo společně s městskými firmami SAKO Brno a Teplárny Brno uhradit náklady za testování školám, které se rozhodnou pro PCR testy ze slin, a to až do konce školního roku.

Na obou stupních základních škol zřizovaných Brnem nebo jeho městskými částmi je přibližně 31 tisíc žáků. „Kalkulovali jsme i s možností, že od příštího týdne začne plnohodnotná výuka, a v tom případě by celkové náklady na všechny školy činily mírně přes 28 milionů korun,“ informovala brněnská primátorka Markéta Vaňková.

„Ředitelé a učitelé škol odvádějí skvělou práci jak při testování, tak při komunikaci s rodiči. Trochu mě ale mrzí, že s nimi nekomunikuje nikdo z vlády. Metody, které fungují a všem vyhovují by měly mít finanční podporu ministerstva. To ale mlčí a decentralizované nákupy škol podporovat nechce,” popsal situaci první náměstek brněnské primátorky Petr Hladík s tím, že před dvěma týdny psal otevřené dopisy ministru školství i zdravotnictví a dodnes nemá odpověď.

“Proto jsme se rozhodli, že roli státu zastoupíme a ředitele a rodiče podpoříme. Vzhledem k tomu, že PCR testy na rozdíl od těch antigenních odhalí i počínající nákazu, dovolím si tvrdit, že škola, která tuto metodu začne plošně využívat, by měla mít možnost upustit od povinnosti plošného nošení roušek ve svých prostorách,“ dodal Hladík.

Přečtěte si  Dynamický vývoj řeky takřka v přímém přenosu: Morava u Litovle změnila svůj tok

Foto: Facebook Petr Hladík

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*