Zažil jsem nejhorší ráno ve svém životě, říká Ukrajinec žijící na Moravě. Pokud můžete pomoct, udělejte to

"Nikdo si to nedokázal představit. Moje emoce po útoku ze strany Ruska nejdou popsat slovy," říká mladý Viktor, kterého na Moravu přivedlo studium.

Viktora do Brna přivedlo studium češtiny na vysoké škole. Po dokončení studií si zde našel práci a rozhodl se dlouhodobě zůstat v České republice. Pochází z Ukrajiny, která zažívá vojenskou invazi ze strany Ruska. Zeptali jsme se ho, jak vnímá současnou situaci, a co radí lidem, kteří chtějí pomoct.

Jaké zprávy máš z domova? Jaká je tam situace?

Dneska bylo nejhorší ráno v mém životě. Probudily mě zprávy, že začala válka. Sice se neútočilo na Zakarpatí, odkud pocházím, ale útočilo se na Ukrajinu, a naši zemi vnímám jako celek. Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Situace na Ukrajině je velmi komplikovaná. Oblast od oblasti se to liší, ale všude je cítit duch války.

Překvapila tě nynější ruská invaze?

Jestli mě to překvapilo? Po pravdě řečeno ano. Nikdo si to nedokázal představit. Možná někdo ano, ale já osobně ne. Moje emoce po útoku ze strany Ruska nejdou popsat slovy.

Jak vnímáš reakci lidí v České republice?

Sledoval jsem zdejší zprávy a vystoupení ukrajinského velvyslance v parlamentu. Zní správná slova, ale chce to i správné činy, a to ze strany nejen ČR, ale EU a NATO jako dvou západních politických a vojenských celků. Chtěl bych poděkovat za veškerou podporu ze strany svých kamarádů a známých. Vážím si toho.

Jak můžou lidé tady pomoct Ukrajině?

Aktuálně se podle mě nabízejí dvě možnosti. Zúčastnit se sbírek na podporu Ukrajiny, ukrajinské armády a civilistů. Druhá věc je reagovat na výzvy státních orgánů na pomoc Ukrajincům. Třeba výzva Ministerstva vnitra ČR, které hledá ubytovací zařízení. Další možnost, pokud máte ukrajinského známého, je napsat mu, zda potřebuje pomoc. Pokud ano a vy mu s tím můžete pomoc, tak to udělejte.

Chystáš se vrátit na Ukrajinu?

Momentálně neumím na tuto otázku odpovědět. Vím o lidech, kteří se tam vrací.

Autor: pjk, foto: osobní archiv

Související články

Přečtěte si  Světový den bez tabáku: Brněnská nemocnice u svaté Anny nabízí bezplatné možnosti pomoci s odvykáním kouření

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*