Zbrojovka má hrát o poháry, říká šéf Líšně Hladiš. Postup? Vzpomínalo by se na to desetiletí

Předseda a duše klubu Karel Hladiš oslavil v polovině října 70. narozeniny

Pohled na tabulku Fortuna národní ligy musí všechny brněnské fanoušky hřát u srdce. V čele je totiž Zbrojovka a o pouhé čtyři body zpátky číhá druhá Líšeň. Ovšem zatímco u týmu trenéra Dostálka se nic jiného než postup nebere, s Líšní znovu nikdo příliš nepočítal.

Líšeň působí ve druhé lize třetím rokem a opět se drží mezi nejlepšími. Pokud takto bude  pokračovat, tak se na konci sezony klidně může porvat o postup do Fortuna ligy. Ale je to vůbec reálné? Nejen o tom jsme si popovídali s šéfem klubu Karlem Hladišem.

Do sezony jste letos nevstoupili ideálně, už jste ale zase nahoře. Věřil jste, že se tým dostane zase tak vysoko? 

Před sezonou jsem věděl, že v novém ročníku bude sedm družstev, která v nedávné minulosti hrála první ligu, k tomu silná Sparta B a devět hráčů a trenér ze Slavie ve Vlašimi.  Takže jsme počítali, že můžeme být třeba i na desátém místě, a když budeme výš, tak to bude úspěch. Začátek tomu napovídal, teď se nám ale několik zápasů podařilo. Ještě za námi však není ani polovina soutěže, na konci může být vše jinak

Třetí rok po sobě se držíte v horních patrech tabulky. To už není náhoda, souhlasíte? 

První rok  jsme nevěděli, co čeho jdeme, proběhla výměra trenéra – pomoc Zbrojovce trenérem i hráči, a proto byl pro nás jako pro nováčka výsledek dobrý. Druhý rok jsme měli strach, že budeme bojovat o sestup. Dali jsme si za cíl zachránit se, ovšem nakonec z toho bylo druhé místo, což bylo nad očekávání. Letos jsme si cíle zvedli, chtěli jsme se stabilizovat ve druhé lize, protože jsou tady navíc tři silná družstva z první ligy, postoupila Sparta B a Vlašim se spojila se Slavií. Průběžný výsledek je zatím velmi dobrý, protože se pomalu blížíme počtu bodů potřebných k záchraně.  

Každým rokem se hovoří o několika favoritech druhé ligy, Líšeň mezi nimi ale nikdy není. Může to pak být vaše výhoda?

Líšeň nemůže být favoritem, už svou tradicí mužstva, rozpočtem ani celkovými podmínkami.  Jediná výhoda Líšně je výborná parta hráčů, kteří mají zájem se prosadit a dobré trenérské obsazení, což dohromady tvoří naši sílu. Dříve to bylo i výborné a četné publikum, s koronavirem se ale část této výhody vytratila.

Druhé lize kralují dva kluby z Brna. Jak se vám na tabulku dívá? 

Je to pěkné, že dva kluby z Brna vedou tabulku, ale na Brno je to málo. Dlouhodobě tvrdím, že Zbrojovka musí hrát o poháry v první lize a Líšeň by se měla pokusit stabilizovat v lize druhé.

Kdo je pro vás brněnskou jedničkou? 

Samozřejmě, že v Brně je jedničkou Zbrojovka. Jak tradicí, tak stadionem i rozpočtem. Líšeň je v podstatě amatérský klub, který shodou náhod hraje třetí sezonu profesionální soutěže.

Znovu se začíná spekulovat o postupu. Je podle vás reálný?

První ligu může hrát každý, kdo získá licenci a obsadí ve druhé lize místo, které umožňuje požádat o postup mezi elitu. Je otázka, pokud by Líšeň tyto podmínky splnila, jestli je rozumné postup přijmout a hrát první ligu a stejně jako kdysi Královopolská sestoupit po prvním roce, s minimem bodů, nebo raději hrát druhou ligu, získávat body a mít spokojené diváky. Na druhou stranu, kdyby Líšeň třeba jen jeden rok hrála první ligu, vzpomínalo by se na to dlouhá desetiletí. Ale zajíci se počítají až po honu a za půl roku může být všechno jinak. Navíc mám pocit, že v baráži z druhé ligy ještě nikdo neuspěl, takže nás to teď vůbec netrápí.  

 Víte, o kolik byste museli navýšit rozpočet, kdybyste se do ligy nakonec dostali? 

Nikdy jsem o to zatím nezajímal, ale otázka zní jinak – jak navýšit rozpočet. O kolik, to se asi dá spočítat.

Kde by Líšeň v případě postupu do první ligy hrála?

Líšeň má opakovaně licenci na stadion na druhou ligu, ale na první náš stadion licenci získat nemůže kvůli osvětlení, vyhřívanému trávníku nebo kapacitě míst k sezení. Zbrojovka hraje na městském stadionu a my už jsme s nimi loni měli podnájemní smlouvu o tom, že v případě postupu by oba kluby hrály na Srbské. Líšeň jako host.

V letošním ročníku mají lišeňští důvod k radosti velmi často. Vždyť našli zatím jen dva přemožitele.

Váš tým tvořili hráči, kteří pracovali i jinde – je tomu tak stále? Jak by se to řešilo v případě postupu?

Všichni hráči mají profesionální smlouvy, bez toho nelze hrát druhou ligu. Nejsou vyloženě amatéři, dostávají měsíční plat a prémie za získané body. Jen ta výše není asi tak vysoká, jako v klubech, které okupují první příčky. Většina hráčů si přivydělává brigádami, prací na zkrácený úvazek nebo vlastním podnikáním, ale to jim nebrání, aby absolvovali pětkrát týdně trénink a jednou zápas. Kdybychom uvažovali o postupu, tak by bylo vhodné jim vytvořit podmínky odpovídající úrovni první ligy, ale to bychom museli získat v první řadě nové zdroje příjmů, což v této chvíli ani nepočítám, ani neřeším.  

Plánujete nějaké zimní změny v kádru? Budete posilovat?

V kádru máme pouze jednoho hráče na hostování. Ostatní hráči mají platné smlouvy, včetně těch, kteří z Líšně hostují jinde. Máme zájem o případné příchody na doplnění kádru, ale jen v minimálním počtu.

A nebojíte se, že o nějaké opory přijdete? 

Pokud někdo bude chtít odejít do první ligy a bude o něj zájem, umožníme mu to. Ale za odpovídající částku, abychom mohli na jeho místo opět najít náhradu a znovu z něj vychovat hráče pro nejvyšší soutěž.

Tabulka Národní fotbalové ligy po 14. kole

  KLUB Z V R P G+ G- B
1 FC Zbrojovka Brno 14 10 2 2 27 13 32
2 SK Líšeň 2019 14 8 4 2 24 13 28
3 AC Sparta Praha B 14 8 1 5 28 17 25
4 FC Sellier & Bellot Vlašim 14 7 2 5 29 19 23
5 FK Dukla Praha 14 7 2 5 21 19 23
6 1.SK Prostějov 14 7 2 5 15 17 23
7 FC MAS Táborsko 14 6 3 5 16 16 21
8 FK Varnsdorf 13 5 4 4 23 19 19
9 Slezský FC Opava 13 5 4 4 19 15 19
10 FC Vysočina Jihlava 14 5 4 5 12 15 19
11 FK Ústí nad Labem 14 4 6 4 15 18 18
12 MFK Vyškov 14 5 2 7 25 21 17
13 1.FK Příbram 14 3 4 7 17 26 13
14 MFK Chrudim 14 2 4 8 11 23 10
15 FK Fotbal Třinec 14 3 1 10 10 29 10
16 FK Viktoria Žižkov 14 2 3 9 13 25 9

Autor: resp Foto: FB SK Líšeň

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*