Zchátralé toalety v centru Olomouce nepůjdou k zemi, město stoletou památku opraví

Toalety v Čechových sadech jsou chráněnou památkou z roku 1922.

Stoletá budova bývalých veřejných toalet v Čechových sadech bude opět sloužit svému původnímu účelu. Zdevastovaný objekt v centru Olomouce stavitele Jana Hublíka měl jít původně k zemi. Po vyjádření památkářů jej čeká kompletní rekonstrukce.

Stavební část a přípojky na vodu a kanalizaci má být hotová ještě letos, s přípojkou k elektřině je třeba vyčkat na přeložku trafostanice, kterou bude realizovat ČEZ. Výstaviště Flora nyní prověřuje možnost dočasného napojení z veřejného osvětlení.

Podle dřívějšího záměru vedení města měla být budova veřejných toalet z roku 1922 zbourána a její funkci měly zastoupit mobilní smart toalety. Národní památkový ústav však s demolicí nesouhlasil, což odůvodnil tím, že se jedná o architektonicky hodnotný objekt. Radní původní záměr přehodnotili a zvolili sice dražší, ale trvalejší variantu a nechali vypracovat projektovou dokumentaci na kompletní rekonstrukci staré budovy.

„My jsme připravení, projektová příprava je hotová a na akci máme vydané platné územní a stavební povolení. Bohužel, kvůli přeložce trafostanice nám ČEZ posunul termín připojení až na březen 2023. Tou dobou ale už chceme být s rekonstrukcí hotovi a bude zbývat jen připojení k elektřině. Snažíme se zatím vyřešit případné dočasné napojení odněkud z Flory,“ uvedl náměstek olomouckého primátora Matouš Pelikán.

Čisté veřejné toalety lidem chybí

Budova bude osazena novými okny i dveřmi, výměna čeká i střechu a podlahy. K objektu také povede nový mlatový chodník. Návštěvníci parku pak uvnitř budovy najdou bezbariérové WC. Pro maminky s malými dětmi bude k dispozici přebalovací pult a obsluze WC, kterou bude zajišťovat Výstaviště Flora, bude sloužit také sklad potřebného vybavení. V projektu se počítá také s pítkem umístěným na straně budovy směrem k dětskému hřišti.

„Ačkoli se to může zdát jako drobnost, absence čistých veřejných toalet, zejména v parcích, vychází z mnoha průzkumů jako věc, která Olomoučany i návštěvníky města trápí. Jsem proto rád, že se nám podařilo v tomto posunout a věřím, že hlavně rodiče s dětmi, kteří navštěvují blízké hřiště v Čechových sadech, nové WC ocení,“ sdělil primátor Mirek Žbánek.

O bezpečnost a čistotu toalet se bude starat Výstaviště Flora. „Chápeme, že to bude místo, které může lákat bezdomovce, proto se budou toalety na noc zamykat, aby nesloužily jako noclehárna,“ doplnil primátorův náměstek Pelikán.

Přečtěte si  Životní jubileum dramaturga a překladatele, dřívějšího rektora JAMU Václava Cejpka

Rekonstrukce architektonicky cenné budovy veřejných toalet včetně všech přípojek bude stát zhruba tři miliony korun. Začít by se mělo ještě během letních prázdnin.

Zdroj a foto: město Olomouc

Doporučujeme

1 Comment

  1. No, já nevím, no.
    Opravovat záchody je určitě potřeba, ale že by se o tom muselo sáhodlouze psát?
    Snad by to mělo být samozřejmé.
    To je ta doba …

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*