Ždánice přijdou o Síň sportu s unikátními exponáty

Dřevěné lyže stříbrné olympioničky v běhu na lyžích Blanky Paulů, kola včetně branky a míče dvacetinásobných mistrů světa v kolové Jana a Jindřicha Pospíšilových, mistrovský dres a zlatá medaile pětinásobné mistryně světa v krasojízdě Aničky Matouškové, poháry, fotografie a novinové články mapující život sportovních legend bývalého Československa.

To je jen střípek toho, co je k vidění v Síni sportu ve Ždánicích. Kdo chce tyto ojedinělé exponáty vidět pohromadě, měl by si pospíšit. Rada města Ždánic totiž dala dvojnásobné vicemistryni světa v rychlostní cyklistice a v letech 2010 až 2014 starostce Ždánic Ivě Zajíčkové Stafové výpověď z výpůjčky exponátů. Do konce března musí vše vystěhovat. Po třinácti letech provozu tak město přijde o naprosto unikátní expozici.

Seidlova vila ve Ždánicích byla původně nazývána „zámeček“

Podle starosty výstava netáhne. Nahradit ji má expozice související s městem

Exponáty nejsou města. Byly ve výpůjčce. Rada města Ždánic na své schůzi 28. srpna loňského roku schválila výpověď výpůjčky těchto exponátů dle Smlouvy o výpůjčce ze dne 23. 9. 2015. Prostory budou využity k trvalé výstavě nových exponátů, které přímo souvisí s městem. Po takto dlouhé době je návštěvnost výstavy v posledních letech minimální,“ zdůvodnil rozhodnutí rady starosta Vladimír Okáč.

Vůbec se nepodivuji nad tím, že poklesla návštěvnost, protože za vedení pana starosty Okáče byla z webu města i propagačních materiálů odstraněna upoutávka a reklama na tuto expozici. Samozřejmě, že na Síň sportu nebyla ze strany města vytvořena žádná nová propagace,“ uvedla Iva Zajíčková Stafová.

Město bývalé starostce nabídlo k pronájmu prostory v hodnotě 214 a 327 Kč za metr čtvereční ročně. Cena za pronájem se odvíjí podle toho, jestli jde o vytápěné či nevytápěné prostory. Navíc je třeba připočíst roční náklady za spotřebovanou energii.

Několikrát jsem vedení žádala, aby mně sdělilo, kolik je to čtverečních metrů v jednotlivých objektech a na koho se mám obrátit, aby mne nabízenými prostorami provedl. Žádám o to bezmála tři měsíce a zatím bez jakékoliv odezvy. Je to zvláštní přístup,“ podivovala se bývalá starostka nad jednáním svého nástupce.

Majitelka exponátů a iniciátorka výstavy neskrývá lítost

Poté přiznala, že je jí z celé situace velmi smutno. „Nájem jsem sice městu neplatila, ale ani nevybírala vstupné. Veškeré vystavené exponáty, které jsou skutečnými unikáty, jsem získala od přátel sportovců a dala k dispozici zcela zdarma. Do Ždánic jsem je přivezla ze všech koutů naší země a na vlastní náklady jsem také pořídila výstavní vitríny,“ připomněla bývalá reprezentantka a starostka Iva Zajíčková Stafová.

Přečtěte si  Neziskové organizace budou koordinovat pomoc dobrovolníků na Jesenicku: Bez registrace do oblasti nevyjíždějte
Iva Zajíčková Stafová ukazuje kola včetně branky a míče dvacetinásobných mistrů světa v kolové Jana a Jindřicha Pospíšilových.

Nápad zřídit v městečku Síň sportu ve své době výrazně podpořil tehdejší vedoucí muzea a velký sportovní nadšenec Vladimír Hozdecký. Slavnostního zahájení se v březnu roku 2007 zúčastnila olympijská vítězka v hodu oštěpem Dana Zátopková, která sama věnovala několik velmi cenných exponátů.

Dres Dany Zátopkové, medaile Emila Zátopka a další unikátní artefakty z historie československého sportu

Podle Ivy Zajíčkové Stafové patří mezi nejcennější vystavené kousky dres právě od Dany Zátopkové. Firma Adidas ho pro ni speciálně ušila po jejím vítězství na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952. Ještě cennější je ale ocenění fenomenálního běžce Emila Zátopka, kdy byl vyhlášen nejlepším atletem 20. století.

V expozici bývalé Seidlovy vily je v jedné vitríně připomenut také běžec a lyžař Jaroslav Štrupp. Ten byl nejen vynikajícím běžcem a současníkem Emila Zátopka. Kromě toho později vyvinul speciální běžecké boty tzv. Štrupovky, ve kterých v době totality běhalo mnoho běžců především na Slovácku.

Fotogalerie: Síň sportu Ždánice

Foto: Lenka Fojtíková

Iva Zajíčková Stafová zvažuje, že celou expozici nabídne k výpůjčce jiné obci, která projeví zájem. „To víte, že bych byla mnohem radši, kdyby zůstala tady doma, protože Ždánice jsou moje srdeční záležitost. Pocházela odsud maminka a já sem jezdívala z Brna jako malá holka k babičce na prázdniny. Vrátila jsem se sem po revoluci, i když jsem většinu svého aktivního života prožila v emigraci v Rakousku,“ řekla pohnutým hlasem letos dvaasedmdesátiletá sportovkyně.

Síň sportu je naprosto ojedinělá věc. Nevím o tom, že by bylo něco podobného v nějaké jiné obci či městečku,“ připomněla letos osmdesátiletá Adolfina Tačová z Ostravy, která byla v týmu sportovních gymnastek s Evou Bosákovou a Věrou Čáslavskou. Společně vybojovaly stříbrné medaile na olympiádě v Římě (1960) a Tokiu (1964).

Autor a foto: Lenka Fojtíková

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*