Zdevastovaný obchodní dům v Ostravě má nového vlastníka. Ostravica-Textilia se promění v hotel a kulturní centrum

Polovina prvorepublikového obchodního domu Ostravica-Textilia v centru Ostravy, který zůstává už řadu let v neutěšeném stavu, byla prodána. Dva ze čtyř domů v areálu zakoupil liberecký podnikatel Michalis Dzikos a chce je přestavět na hotel. Vlastník druhé poloviny komplexu Daniel Zeman chce svou část areálu Ostravici nabídnout mladým lidem ke kulturnímu využití. Budovy by se mohly otevřít veřejnosti koncem příštího roku. Za zachování komplexu už dříve vznikla petice.

Nový majitel má za sebou opravu řady památek

Dzikos se specializuje na opravy architektonických památek první republiky a opravil například Mandelíkovu vilu u Kolína na hotel Chateau Kotěra. V Brně zase přestavěl někdejší banku na Zelném trhu na Hotel Grandezz a nyní renovuje Barrandovské terasy v Praze.

Z jedné půlky hotel, z druhé kulturní centrum

Dosavadní vlastník Ostravici Zeman, který převzal zničený komplex domů v roce 2014, prodal libereckému podnikateli budovy C a D. Sám si ponechal budovy A a B, které opraví pro veřejné účely. “Moje část bude patřit mladým lidem a kultuře,” říká. Budovy A a B by se koncem příštího roku mohly otevřít veřejnosti.

Na jaře se o Ostravicu ucházeli dva zájemci. Jeden o zmíněnou polovinu, druhý chtěl využít celý komplex pro studentské bydlení. Toho přivedl Zemanovi primátor Ostravy poté, co se ukázalo, že město by starý dům pro své potřeby využít nedokázalo. Macura řekl, že se jednalo o solidního investora, byznysmeni se ale nedomluvili. “Už jsem se potkal i s investorem, který chce z poloviny Ostravici vybudovat hotel. Také na mě působil solidně,” zmínil Macura.

Interiér

Zdevastovaná chlouba Ostravy

Zeman Ostravicu převzal zdevastovanou a blízko zániku. “Chyběla krytina, ze střechy rostly pětimetrové stromy. Všude bylo vlhko a plíseň. V suterénu jsem se brodil vodou,” popsal situaci z roku 2014 listu Zeman. Budova je ale staticky v pořádku, řada záchovných prací je nyní hotova a další pokračují. Zemanův mediální zástupce Jindřich Vaněk sdělil, že Dzikos by rád k budovám přistavěl další budovu i s podzemním parkovištěm, a to v proluce, která vznikla za války mezi domy a Hotelem Imperial.

Obchodní dům fungoval od roku 1930 a patříval mezi nejluxusnější v republice. V roce 2000 se ale v domě při nepovolené rekonstrukci zřítily stropy, a od té doby chátrá. V té době ho vlastnil opavský podnikatel Kamil Kolek. V roce 2007 získala historické objekty firma Amádeus Real, která z nich chtěla udělat součást polyfunkčního obchodního komplexu. Po sporech s obvodem a městem však budovy prodala. Žádnému z majitelů se nepodařilo vrátit domu původní slávu.

Přečtěte si  Odhalte včas příznaky Alzheimerovy choroby: Lékárna brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny nabízí zdarma speciální test

Zdroj: ČTK, foto: Wikipedie, ostravica-textilia.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*