Ze všech skříní na nás vyskakují kostlivci, říká ředitel fotbalového Znojma

Fotbalové Znojmo prošlo během zimy velkou obměnou. Má nového majitele, který sídlí v Dubaji, i sportovního ředitele. Tím se stal František Šturma.

Šturma už ve Znojmě dříve působil jako trenér. I proto se v zimě do klubu vrátil, aby ho zase stabilizoval a dostal z nejhoršího. „Nebylo mi jedno, kam klub pod bývalým majitelem směřoval. Měl jsem ke klubu vztah, byla to srdeční záležitost. Snažili jsme se proto najít kupce, aby klub fungoval důstojně,“ řekl v rozhovoru pro zpravyzmoravy.cz

Není to tak dlouho, co jste ve Znojmě působil coby trenér. Jak moc se od té doby klub změnil?

Strašně moc. Znojmo bylo fungujícím druholigovým klubem. Byl to profi fotbal, byli tady jiní hráči, spousta sponzorů. Teď jsem se vrátil do klubu, který je zadlužený. Jsme tady od listopadu a řešíme kostlivce, kteří jeden po druhém vyskakují ze skříně po starém majiteli. Těch problémů je opravdu hodně.

Vstup do jara Znojmu vyšel skvěle

Co se dělo po vašem příchodu do klubu?

Museli jsme poskládat nový tým. Skončilo osm nebo devět hráčů, kteří byli vázáni na manažera Prokeše. Všechno jsme museli budovat od začátku. Nebyly tady kanceláře ani nábytek. Minulé vedení nemělo na nájem, byl to vykradený klub.

Kolik chybělo k tomu, aby šel fotbal ve Znojmě ke dnu?

Situace nebyla vůbec dobrá. Snažíme se dělat vše pro to, aby tomu tak nebylo. Musíme klub oddlužit a stabilizovat, aby získal zpátky důvěru sponzorů a lidí, což se zatím daří. Poskládali jsem tým, potrénovali jsme a vyhráli jsme tři zápasy v řadě. Jsme tady krátce, ale nějaká práce je za námi už vidět.

Znojemská soupiska je plná cizinců. Byl to váš záměr?

Dívali jsme se po českých fotbalistech. Chtěli jsme co nejvíc hráčů, kteří prošli Znojmem. Někteří ale mají platné smlouvy, za další bychom museli platit třeba i 300 tisíc, což jsme si teď nemohli dovolit. Bylo to komplikované, potřebovali jsme kádr poskládat co nejdřív. A tak jsme skautovali ve vedlejších zemích. Každopádně mám velkou radost, že k mám přišli taky Ledecký, Suchý nebo Prágr. Není to o tom, že děláme jen cizince, ale situace je taková, jaká je. Udělali jsme mix. Tým si sednul a ukázal, že mí kvalitu. Máme tady Srby, kluky z Francie, chorvatského gólmana nebo portugalského defenzivního záložníka.

Věříte, že Znojmo zvednete?

To, co je tady teď, ve Znojmě nebylo 15 let. Hráči mají k patnáctému dni v měsíci na účtě výplatu. Naše cesta je hodně trnitá, pořád po nás někdo chce roky staré peníze. Dokud tyto kostlivce nevyčistíme, pořád nás něco bude tížit. Ale věříme, že to dokážeme. Stejně jako věřím v to, že jsme poskládali dostatečně silný tým na to, abychom MSFL zachránili.

Dlouho jste trénoval, zasahujete i nyní do herních věcí?

Jsem předsedou představenstva a ředitelem klubu. Řeším kostlivce a nepříjemné věci, společně s panem Sobotou. Jednám s městem a sponzory. Sportovní stránku má na starosti trenér a sportovní ředitel. O doplnění kádru se bavíme všichni, do herních věcí však nezasahuju. Jako trenér jsem to sám neměl rád.

Během zimy jste přivedli trenéra ze Srbska, na poslední chvíli ho ale nahradil Portugalec Rui Capela. Byla to velká komplikace?

Bylo to nutné. Srbský trenér ze zdravotních důvodů odjel do Francie, kde žije. Museli jsme hledat náhradu. Některé tréninky jsem vedl já, něco pan Sobota. Nějak jsme to zvládli. Majitel chtěl zahraničního trenéra a přivedl Portugalce. Start jara ukazuje, že to byla dobrá volba.

Portugalský trenér Znojma Rui Capela

Je před vámi spousta práce. Ale cítíte, že už vás teď město i fanoušci vnímají jinak?

Ano a jsem za to moc rád. Musím všem poděkovat, že nám věřili. Vím, že to nebude hned, ale už máme pozitivní zpětnou vazbu, začíná to fungovat, s městem máme velmi dobrou spolupráci. Věřím, že se na tribuny vrátí i fanoušci. Kluci totiž ukazují, že fotbal hrát umí.

Letošním cílem je záchrana v MSFL. Ale co dál?

K ničemu se neupínám. Musíme stabilizovat klub, být důvěryhodní, což tady nebylo. Ze všech stran slyším, že je to lepší, důvěra se vrací. Musíme se udržet ve třetí lize, hlavní je záchrana.

Autor: resp Foto: 1.SC Znojmo

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*