Zeman je zločinec a kolaborant, sundejte ho, vyzval školy krajský radní. Někde zbytečně

Nedávná milost, kterou prezident Zeman udělil odsouzenému šéfovi lánské lesní správy Balákovi, vyvolala ostré reakce. Radní Olomouckého kraje pro školství dokonce vyzval ředitele škol, aby sňali portréty prezidenta. Zemana viní z mafiánských praktik a dlouhodobé podpory Putina.

„Už toho bylo opravdu moc. Proputinovská orientace a legalizace mafiánských praktik jsou už podle mě za hranou. Nechci, aby naše děti měly fotku tohoto zločince ve třídách před sebou,“ napsal krajský radní pro školství Aleš Jakubec (TOP09) na svůj Facebook.

Poslední kapkou byla podle něj milost pro šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka. Minulý týden byl pravomocně odsouzen k tříletému vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky. Soud mu také uložil čtyřletý zákaz činnosti a povinnost zaplatit 1,8 milionu korun.

Miloš Balák udržoval blízké vztahy s prezidentem Milošem Zemanem. Zámek ve středočeských Lánech slouží jako oficiální letní sídlo prezidenta republiky. Toto úterý 29. března prezident Balákovi překvapivě udělil milost a trest uložený soudem mu zcela prominul.

Milost od prezidenta udělená bez pádné argumentace vyvolala vlnu odporu. Kritizována byla ostatně už jeho kontroverzní milost pro nechvalně známého recidivistu Jiřího Kajínka. Radní Olomouckého kraje pro školství Aleš Jakubec přímo vyzval ředitele škol, aby symbolicky sundali obrazy Miloše Zemana ze stěn svých škol.

„Tato milost je vrchol arogance moci. Byla to má spontánní reakce, když jsem si tuto zprávu přečetl,“ uvedl krajský radní. Podle vedení kraje se skutečně jedná o Jakubcovu osobní aktivitu, žádné oficiální nařízení v tomto směru hejtmanství nechystá. Ostatně k tomu nemá ani pravomoc.

Vyvěšovat prezidenta není povinnost

Velká část škol ve skutečnosti portrét současného prezidenta Zemana vyvěšený už dlouhou dobu nemá nebo jej ani nevyvěsila. Jen málokde měla Jakubcova výzva skutečný účinek. „Vím, že pan ředitel gymnázia v Olomouci-Hejčíně vyslyšel mou prosbu a fotografie sundali. Prý tam už nejsou,“ řekl serveru deník.cz Jakubec.

V řadě škol místo prezidenta na stěnách visí státní znak, popřípadě historické osobnosti. Z prezidentů šlo na mnoha místech naposledy o Václava Havla. Podle starosty Zábřehu prý v ředitelně jedné ze škol visí portrét císaře Františka Josefa.

Přečtěte si  Zámeček Pohansko láká na novou archeologickou expozici plnou audiovizuálních prvků

Dlouhodobě navíc neplatí povinnost vyvěšovat portrét současné hlavy státu v prostorách škol. Podle radního Jakubce je to pozůstatek z dob Rakouska-Uherska, kdy se musel uctívat panovníkův majestát. Svou roli v tomto směru nepochybně sehrálo také období komunistického režimu.

Autor: pjk, foto: Kancelář prezidenta republiky

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*