Zemětřesení ve Znojmě: Starosta Grois padl, město má nové vedení

Končící znojemský starosta Jan Grois

O změnách v čele znojemské radnice se spekulovalo delší dobu. Konkrétní informace o možném konci Jana Groise na postu starosty začaly nedávno prosakovat na veřejnost. Dnešní jednání zastupitelstva Znojma je potvrdilo. Změny se dotkly nejen rady. Vznikl také nový výbor pro nakládání s městským majetkem.

O možných změnách na znojemské radnici jsme psali už dříve v tomto článku.

Groise střídá Malačka

Jan Grois (ČSSD) patřil v minulých letech mezi konstanty znojemské politiky. Svůj vzestup lemoval poměrně velkou voličskou popularitou. Jeho postavení by se zdálo neotřesitelné, vše se ale změnilo po podzimních senátních volbách na Znojemsku, ve kterých neuspěl proti Tomáši Třetinovi. Právě o tomto volebním klání se mluvilo jako o referendu o Janu Groisovi.

Spekulace týkající se zemětřesení v čele znojemské politiky se objevily již v říjnu. Zhoršená koronavirová situace však odsunula jednání o případném novém vedení Znojma na pozdější dobu. Osudová chvíle nastala dnes odpoledne, kdy Jan Grois sám rezignoval. Novým starostou znojemští zastupitelé zvolili Groisova spolustraníka Jakuba Malačku.

V nové radniční koalici chybí hnutí ANO, zato tam vedle ČSSD a ODS přibyla KDU-ČSL a sdružení Pro Znojmo. Rozložení sil také odpovídá sestava znojemské rady. Místostarosty jsou Karel Podzimek (ODS), Pavel Jajtner (KDU-ČSL) a Lukáš David (STAN, zastupitel za PRO ZNOJMO). Čtvrtým místostarostou se stal Jan Grois. Dosavadní opoziční uskupení sice požadovala úplný odchod Groise z vedení města, nakonec však akceptovalo jeho přítomnost.

Nový výbor povede Kacetl

Velké změny na znojemské radnici se týkají také vzniku nového výboru, který má na starosti územní a strategické plánování a nakládání s majetkem. Jeho vznik dlouhodobě prosazovalo sdružení PRO ZNOJMO. Ve výboru jsou zastoupeny všechny politické subjekty, na postu uvolněného předsedy stanul zastupitel za PRO ZNOJMO Jiří Kacetl (Moravské zemské hnutí).

Právě Jiří Kacetl, renomovaný historik a zkušený zastupitel, se dlouhodobě zasazuje o vznik muzejního, společenského a kulturního centra v areálu Znojemského hradu. “Dnešní důležitá změna na znojemské radnici přináší naději na dokončení tohoto a dalších projektů. Jako předseda nového výboru pro to udělám maximum,” uvedl Kacetl.

Jiří Kacetl

Autor: pjk, foto: Facebook Jan Grois, redakce

Přečtěte si  Blanenští atleti se dočkají nového povrchu. Začala dvacetimilionová rekonstrukce atletického stadionu

Související články

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*