Zemřel olympionik a třináctinásobný mistr Československa ve sjezdovém lyžování Jaroslav Bogdálek

Jaroslav Bogdálek

Ve věku 93 let zemřel v Brně ve středu 7.12. časně ráno někdejší československý olympijský reprezentant a třináctinásobný mistr Československa ve sjezdovém lyžování Jaroslav Bogdálek.

Začínal s ledním hokejem v Žabovřeskách, odkud se přes Harnach Brno dostal v roli středního útočníka do ligové Zbrojovky. Ale věnoval se i lyžování, v němž se vypracoval do reprezentace, ačkoliv na svazích začal závodit až ve svých osmnácti letech. Na vojnu odcházel až ve 23 letech po absolvování vysoké školy. Mohl si vybrat jako hokejista Tankistu Praha, jako lyžař ATK. Tehdy se rozhodl pro lyžování.

Mistrovské tituly, světové šampionáty i olympiáda

Během deseti let vybojoval třináct titulů mistra Československa. V rámci střední Evropy patřil k nejlepším sjezdařům. Zúčastnil se dvou mistrovství světa 1954 a 1958, které se konaly ve čtyřletém cyklu v mezidobí olympijských her. Pod olympijskými kruhy startoval v roce 1956 v Cortině, tehdy ještě ve šponovkách a ve svetru. Na sjezd si nasadil jako jeden z mála cyklistickou přilbu. Zhruba 150 metrů před cílem se pohyboval těsně za medailovým umístěním, ale po pádu závod nedojel. Přivezl tak 29. místo ze slalomu a 34. místo z obřího slalomu.

Souběžně s koncem aktivní kariéry vykonával funkci státního trenéra. Po olympiádě odešel do Brna, kde učil nejprve na průmyslovce, později na VUT Brno. Lyžování se věnoval dál jako funkcionář. Měl také velkou zásluhu na rozvoji akademického sportu.

Autor: M. Vlašic Foto: redakce

Doporučujeme

5 Comments

 1. Prof. dr. Bogdálek založil na začátku svojí vysokoškolské kariéry na moravském VUT ještě jako odborný asistent v roce 1958 lyžařský oddíl alpských disciplín, což byla v té době v “nizozemském” Brně věc nevídaná. Ve spolupráci s dr. Vilémem Podešvou se v pozdější TJ Technika Brno stal lyžařský oddíl nejlepším oddílem v tehdejším Československu. Bogdálek i Podešva měli také velkou zásluhu na vybudování umělého lyžařského svahu v Brně, svah byl později pod tlakem v okolí bydlících majitelů vil v Masarykově čtvrti uzavřen a do dnešní doby stále lyžařskou sjezdovku v moravské metropoli nemáme 🙂 Dr. Podešva zemřel v 92 letech letos v únoru a prof. Bodgdálek v 93 letech minulý týden. Čest jejich památce 🙁

 2. Modrou umělovu sjezdovku si pamatuji. Tehdy ještě budova na konci Barvičovy patřila VUT (nyní Biskupské gymnázium) a přes kopec se dalo přejít na Kraví horu.

  Bývalý lyžařský svah je opět součástí celkové kompozice Wilsonova lesa. Znovu otevřít kompaktní lesopark pro veřejnost přijde ve středu 19. května 2010 náměstek primátora Martin Ander, který představí ve spolupráci s Veřejnou zelení města Brna, p. o., nejen provedené úpravy, ale i další plány v péči o lesopark.
  https://cosedeje.brno.cz/w/lyzarsky-svah-je-znovu-soucasti-wilsonova-lesa

  • Ano zeleným ekoteroristům v čele s tímhle Anderem mělo být povoleno zrušit sjezdovku jen za podmínky, že srovnatelná bude v katastru města v předstihu povolena a vybudována. My, co jsme měli možnost na sjezdovku chodit (a jezdit MHD) si zalyžovat, litujeme dnešních mládežníků, kteří tuto možnost ve městě už nemají. Vybudovaní podobné sjezdovky je v nedohlednu, nikdo ji dnes ve svém sousedství nebo na dokonce na svých pozemcích rozhodně nechce 🙁

   • Zelení ekoteroristé jak jste je nazval ( SZ ) je/byl koaliční partner MZH a to včetně EFA. Že by koaliční chyba pane magistře ?

    • Ne, žádná chyba. Vy pane Nyvlte neznáte stupnici “přítel, nepřítel, úhlavní nepřítel, koaliční partner”? Samozřejmě některé snahy Zelených nebo EFA/Greens (+Piráti), zejména takto podobně “ekoteroristické”, jako je likvidace malé lyžařské sjezdovky ve Wilsonově lese v Brně, u které nejde ani tak o životní prostředí, jako o zájmy majitelů luxusních vil na prestižních adresách, MZH nemusí podporovat.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*